Erken Evre

Bir kadının tansiyonunu ölçen doktor

Erken evredeki (KBH 1, 2 ve 3a) çoğu kişide belirtiler neredeyse hiç görünmez ya da yalnızca çok belirsiz şikayetler vardır, bu da KBH’nin düzeyinin saptanmasını zorlaştırır.

Ancak KBH’nin bu erken evreleri sırasındaki uygun tedavi, hastalığın ilerlemesini önleyebilir veya en azından yavaşlatabilir. Bundan dolayı evrenizi, karşılık gelen belirtileri ve yapabileceklerinizi bilmek çok önemlidir.

Evre 1 KBH

Evre 1 KBH’de, glomerüler filtrasyon hızı (GFH) 90 ml/dk ve üzerinde ya da artmış seviyededir. Evre 1,  KBH’nın en hafif biçimidir ve etkilenen kişiler herhangi bir işaret ya da belirti yaşamadıklarından kolayca gözden kaçabilir.

Evre 2 KBH

2. evre KBH’si olan bir kişi, glomerüler filtrasyon hızında (GFH) 60-89 ml/dk seviyesine düşüşe (hafif)  neden olan böbrek hasarına sahiptir. Bu evrede bile genellikle böbreklerin hasar gördüğünü gösterecek hiçbir belirti olmaz.

Evre 3a KBH

3. evre KBH’si olan bir kişi, orta derecede böbrek hasarına sahiptir. KBH evre 3, evre 3a ve 3b olarak ikiye ayrılır. Evre 3a’da, glomerüler filtrasyon hızı (GFH) 45-49 ml/dk düzeyine düşer. Bu evrede bile, hasta çoğunlukla böbreklerin hasar gördüğünü gösterecek hiçbir belirti yaşamaz.

Neleri bilmeliyim?

Erken evrede, KBH’nin ilerlemesini yavaşlatmak ve diğer komplikasyonların riskini düşürmek çok önemlidir.

KBH 1, 2 ve 3a evreleri sırasında, sağlıklı yaşam tarzı, özel bir diyet ve ilaçlar gibi konservatif tedaviler, ilerlemeyi durdurmak ya da en azından yavaşlatmak için yeterli olabilir. Bir diyetisyen hangi gıdalardan kaçınmanızı ve hangilerini yiyebileceğinizi anlamanızda yardımcı olabilir.

Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) hastaları için beslenme

Doktorunuz, böbrek işlevlerinizi kaybetmenize neden olan  altta yatan böbrek hastalığını belirlemek ve tedavi etmek için gereken her şeyi yapacaktır. Yüksek kan basıncı ve su tutma gibi sorunlara yardımcı olmak için ilaç da verecektir. KBH Evre 1’de yüksek tansiyon ortaya çıkabilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol etmesi için lütfen doktorunuza görünün.

Neler yapabilirim?

Aşağıdaki koruyucu önlemler böbreklerinizi ve işlevlerini korumanıza yardımcı olabilir:

 • KBH ve ilerlemesinin nasıl yavaşlatılacağı konusunda elinizden geldiğince her şeyi öğrenin.
 • Düzenli olarak muayene olun.
 • Tüm ilaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde alın. Sağlığınız ve kendinizi iyi hissetmeniz için çok önemlidirler. Özellikle diyabet ve/veya hipertansiyonunuz varsa doktor kontrolü altında olun ve reçete edilen tedaviyi uygulayın.
 • Böbrek hastalığı, doktorunuza açıklamanız gereken kalıtsal bir hastalığa bağlı olabilir.
 • İdrara çıkma düzeninizde bir değişiklik (örneğin idrar dokusunda değişiklik, idrar zorluğu) fark ederseniz doktorunuza bildirin.
 • Size herhangi bir nedenden ilaç verildiğinde, böbreklerinize en az hasar verecek ilaçların verildiğinden emin olmak için ilaçlarınızı gözden geçirin.
 • Sağlıklı yemek yiyin (özel öneriler için bir diyetisyenle görüşün).
 • Sigarayı bırakın.
 • Alkol tüketimini azaltın.
 • Aşırı kilolardan kurtulun.
 • Düzenli fiziksel egzersizle formda kalın.
İlgili Konular

KBH'nin geç evresinde (3b, 4 and 5) böbreklerin işlevi ciddi şekilde azalır.

Dengeli beslenmek çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesini geciktirmede size yardımcı olabilir.