Geç Evre

Hastaya reçete veren doktor
KBH’nın geç evresinde (3b, 4 ve 5), böbreklerinizin işlevi ciddi ölçüde düşer

Böbreklerinizin tüm önemli işlevlerini gerçekleştirme becerisindeki kayıptan dolayı, vücudunuzda aşırı su ve kanınızda atık ürünler birikir. Buna üremi denir.

 

KBH’nın bu geç evresinde, son dönem böbrek yetmezliğine kadar giden ilerlemeyi yavaşlatmak için her şeyin yapılması önemlidir. Böbrekler artık çalışmıyor duruma geldiyse, yani böbreğin işlevi normal bir böbreğin işlevinin yaklaşık %10 ila 15’i seviyesine düşerse, kayıp işlev, diyaliz veya böbrek nakli yoluyla yerine getirilir. Diyalizin başlatılacağı kesin GFH pek çok etkene bağlıdır (örneğin temelde yatan böbrek hastalığı, yetersiz beslenme, üremik belirtiler vb.). Lütfen doktorunuzun önerisine uyun.

Evre 3b KBH

Evre 3 KBH , evre 3a ve 3b olarak ikiye ayrılır. Evre 3b, KBH’nın geç evresine dahildir. KBH evre 3b olan bir kişi, orta derecede böbrek hasarına sahiptir ve GFH’si 30-44 ml/dk düzeyindedir.

Bu KBH evresinde ortaya çıkabilen yaygın belirtiler, düşük kan sayımı, yetersiz beslenme, kemik ağrısı, vücutta karıncalanma ya da  hissizlik, odaklanmada zorluk ve genel olarak kendini kötü hissetmeyi içerebilir.

Evre 4 KBH

Evre 4 KBH’da, böbrekte ilerlemiş hasar vardır ve GFH  15-30 ml/dk seviyelerine kadar düşmüştür. Daha önce sözü edilen belirtilere ek olarak, Evre 4 KBH’da en yaygın belirtilerin bazıları kemik hastalığı, huzursuz bacaklar, cilt kaşıntısı ve anemidir. Anemi, kandaki alyuvar eksikliğinize bağlı olarak yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, iştah kaybı, özellikle bacaklarda ve gözlerin çevresinde şişkinlik, nefes darlığı ve soluk cilt anlamına gelir.

Evre 5 KBH

Evre 5 KBH’de olan bir kişi, 15 ml/dk ya da daha az düzeye düşen GFH ile sonuçlanan böbrek hasarına sahiptir. Böbrekler neredeyse tüm verimli çalışma yeteneğini kaybetmiştir. Sonuç olarak, böbrek hastalığı, böbreklerin işlevlerini replasman tedavisinin gerekli hale geldiği bir düzeye düşürmüştür.

Neleri bilmeliyim?

KBH’nın geç evresinde, siz ve doktorunuz, son dönem böbrek yetmezliğine kadar giden ilerlemeyi yavaşlatmak için her şeyi yapmayı deneyeceksinizdir. Doğru beslenme ve tedavi her zamankinden daha önemlidir.

KBH Beslenme

Artık, renal replasman tedavisi konusunda düşünmeye başlamanız gerekir. Gerekli hazırlıklara yeterli zaman kalması adına, önünüzdeki farklı seçeneklerle ilgili olarak olabildiğince erken bilgi sahibi olun. Kaybedilen böbrek işlevlerinin bazılarını yerine getiren üç tedavi seçeneği mevcuttur:

Böbrek nakli
Hemodiyaliz
Periton diyalizi

Neleri yapabilirim?

Renal replasman tedavisini olabildiğince uzun süre ertelemek ama tüm olasılıklara olanak tanımak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Düzenli olarak bir nefroloğa görünün.
  • Sağlığınızda değişiklik (örneğin nezle ya da grip benzeri belirtiler, olağan dışı, yeni ya da kötüleşen belirtiler) gözlemlerseniz doktorunuza görünün.
  • Farklı renal replasman tedavileri konusunda daha fazla bilgi edinin ve sizin için hangisinin en uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar verin. Gerekli hazırlıklara zamanında başlayın.
  • Tüm ilaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde alın. Sağlığınız ve kendinizi iyi hissetmeniz için çok önemlidirler. Özellikle diyabet ve/veya hipertansiyon durumunda doktor kontrolü altında olun ve reçete edilen tedaviyi uygulayın.
  • Beslenmenizi düzenleyin (özel öneriler için bir diyetisyenle görüşün).
  • Sigarayı bırakın.
  • Alkol alımını azaltın.
  • Düzenli fiziksel egzersizle formda kalın.
  • Beklenecek yaşam tarzı değişiklikleri konusunda bilgi alın ve sorular sorun.
  • Böbrek bakımınıza etkin katılım gösterin.
İlgili Konular

Böbreklerin temel görevlerini öğrenin: böbkek fonksiyonları nelerdir, böbrekler yeterli çalışmadığında ne olur, risk faktörleri v semptomlar nelerdir.

Treatment Options

There are many clinics and hospitals that offer haemodialysis treatment.