NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Diyaliz

Diyaliz – sizin için böbreğinizin işini yapar

Diyaliz, böbreklerin bazı işlevlerini yerine getirmek için kullanılan bir işlemdir. Bu tedavi, normal bir böbreğin ancak bazı temel işlevlerini karşılayabilir.

En önemli böbrek işlevlerinden ikisi – vücuttaki fazla suyun ve kanda biriken atık ürünlerin uzaklaştırılması – diyaliz tedavisiyle çözülür.

Bununla birlikte, bu tedaviye rağmen vücudunuzdaki su ve atık madde seviyelerini kabul edilebilir bir düzeyde tutmak için size uygun beslenme önerisine uymanız gerekmektedir.

Böbreklerin, alyuvar hücrelerinin üretilmesi ve kemiklerinizin güçlü tutulması gibi rol aldığı diğer işlevler ilaçlar yardımıyla yerine getirilir.

Diyaliz seçenekleri – periton diyalizi ve hemodiyaliz

İki temel diyaliz şekli, periton diyalizi ve hemodiyalizdir. Hemodiyaliz, vücudun dışında gerçekleşirken, periton diyalizi vücudun içinde gerçekleşir.

Her iki diyaliz şekli de böbrek hastalıklarının tedavisinde etkilidir. İkisi arasında seçim çoğunlukla sizin tercihiniz ile yaşam stili seçimlerinize ama aynı zamanda klinik durumunuza da bağlıdır.

Herhangi birinin sizin için daha iyi bir seçenek olmasını getirecek tıbbi bir durumunuz olabilir – doktorunuz bu konuda size tavsiyede bulunabilir.

İlgili Konular

Evde hemodiyaliz olmanız da mümkündür; daha fazla bilgi için:

Evde tedaviler

Kronik böbrek yetmezliği olan birçok hasta, kendi evlerinin rahat, güvenli...