NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Kardiyovasküler Hastalıklar

Kardiyovasküler hastalık ve diyaliz: Sağlıklı kalmak için bilmeniz gerekenler

Bildiğiniz üzere, diyaliz hastalarının pek çoğu, kardiyovasküler sistemin çeşitli hastalıklarından etkilenir. Neyse ki, doğru bakım ve koruyucu önlemler sayesinde, kardiyovasküler hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya,seyrinizi iyileştirmeye veya bunun gelişme riskini azaltmaya etkin biçimde yardımcı olabileceğiniz yollar vardır.

Kardiyovasküler sistem hakkında kısa bilgi

Kalp, damar, atardamar ve toplardamarlarımızın tümü kardiyovasküler sistem olarak bilinir. Kardiyovasküler sistem, yaşamamız ve sağlıklı olmamız için elzemdir. Vücudumuza oksijen götürmek için kanı kalbimizden ciğerlerimize, oradan da tüm vücudumuza taşır. Kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde, vücut, yapması gereken bu önemli görevleri yerine getiremez.

Kardiyovasküler hastalık – yakından bakış

Kardiyovasküler hastalık terimi aslında yanlış bir adlandırmadır; yalnızca bir hastalık söz konusu değildir, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, koroner kalp hastalığı ve felci de içeren bir hastalıklar yelpazesine yönelik genel bir terimdir. Bazı durumlar diğerlerinden daha sık ortaya çıkar. Kardiyovasküler hastalık, bir kişinin kalbinin verimli biçimde kan pompalamasının durması, kapakçıkların olması gerektiği gibi çalışmaması veya atardamarların daralması ya da sertleşmesi ile ilişkili olabilir. Kalp bölümlerinin ve kan damarlarının hasar görmesinde bazı toksinler ya da bakteriler de rol oynayabilir.

Diyaliz hastaları neden risk altındadır?

Kronik böbrek hastalığına sahip olmak, kardiyovasküler hastalık gelişimi açısından riskinizi yükseltir; bundan dolayı, kendinize bakmanız, doktor randevularına gitmeniz ve doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Yükselen riskin bir nedeni diyabet ve hipertansiyon gibi kan damarlarına hasar veren durumların kontrolsüz seyridir. Genel anlamda, böbreklerdeki hasar, kardiyovasküler hastalığa yönelik bir risk faktörü olan yüksek kan basıncına da neden olabilir. Kronik böbrek yetmezliğinin, kardiyovasküler hastalıklarda katkısı olabilen diğer yaygın komplikasyonları arasında yüksek homosistein ve kalsiyum-fosfat düzeylerinin yanı sıra anemi de vardır. Durumlar sıklıkla böbrek yetmezliğiyle bağlantılı olarak ilerlediğinden, doktorunuz tarafından oluşturulan tedavi planını izlemeniz özellikle önemlidir.

Yüksek tansiyon

Hipertansiyon (ya da yüksek tansiyon), sıklıkla ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır. Bu takma ad, pek çok kişinin herhangi bir belirti yaşamadan yüksek kan basıncına sahip olmasından kaynaklanır. Kan basıncı ölçümü iki sayıdan oluşur: İlk sayı olan sistolik basınç (büyük tansiyon), kalbin attığı andaki basıncı, ikinci sayı olan diyastolik basınç da (küçük tansiyon) kalbin gevşeme aşamasındaki basıncı temsil eder. Yüksek tansiyon olan kişilerde, kan damarlar boyunca aşırı kuvvetle ilerler. Bu, zaman içinde damarlara zarar vererek, kişinin kalp krizi ya da felç geçirme riskini yükseltir. Doktorunuz, komplikasyon riskini düşürecek biçimde normal aralık içinde olduğundan emin olmak için kan basıncınızı düzenli olarak kontrol eder.

Damar sertliği, koroner kalp hastalığı ve felç

Damar sertliği, sokaktaki insanın deyişiyle, kalpten vücudun diğer bölümlerine kan taşıyan damarlar olan atardamarların sertleşmesidir. Plak olarak bilinen yağ birikintileriyle birlikte mineral birikintileri, atardamarların, kalbe giden kan miktarını düşürecek şekilde sertleşmesine neden olur. Kalbe giden kanın azalmasıyla, göğüs ağrısı gibi belirtiler gözlenebilir veya kalp krizine yol açabilir. Atardamarların sertleşmesi, blokajı ya da tıkanmasına bağlı kalbe  giden kan miktarının düşmesine neden olduğu herhangi bir duruma yönelik terim olan koroner kalp hastalığının da ana nedenidir. Beyne yeterli oksijenin ulaşmaması veya kan damarlarının yırtılması, acil tıbbi müdahale gerektiren felç ile sonuçlanabilir.

Kardiyovasküler hastalığa neler yol açar?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi, kardiyovasküler hastalığın nedenleri çeşitlidir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı yaygın risk faktörleri arasında, yetersiz beslenme, obezite (aşırı şişmanlık), sigara kullanımı, stres ve hareketsiz yaşam tarzı vardır. Bu yüzden sağlıklı yaşam tarzını tercih etmek oldukça önemlidir. Doktorunuzun, kardiyovasküler hastalık gelişimi riskinizi etkin biçimde düşürmenize yardımcı olmak için vereceği genel öneriler, dengeli ve düşük sodyumlu beslenme, kilo verme, sigarayı bırakma, daha fazla egzersiz yapma ve daha iyi stres yönetimini kapsar. Bu değişiklikleri yapmak başlangıçta zor olabilir ama bunlar hem kardiyovasküler sisteminiz, hem böbrekleriniz hem de genel sağlık ve refahınız için önemlidir.

Kronik böbrek hastalığı olan kişiler için tedavi

Daha önce bahsedildiği gibi, nefroloğunuz, kardiyovasküler hastalık açısından sizleri düzenli olarak izleyip kontrol edecektir. Bu, kan basıncı ölçümü ve anemi testi için kan örneğinizin alınmasını kapsar. Belirtilerin görülmesi durumunda, doktorunuz, yüksek tansiyonu ya da yüksek kolesterolü düşürmeye yönelik ilaçları kapsayacak kişisel bir tedavi planı oluşturacaktır. Kardiyovasküler hastalık riskinizi artıran durumlardan olan yüksek kalsiyum ya da fosfat düzeyleri gibi diğer dengesizlikler veya bozukluklar da benzer şekilde doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve tedavi edilecektir. Diyabetiniz de varsa, kan şekerinizi kontrol altında tutmak, kardiyovasküler sisteminizi ve böbreklerinizi korumanın önemli bir parçasıdır.

Her gün yediğiniz gıdalar da kardiyovasküler hastalık üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğundan, nefroloğunuz, böbrek bakımında uzmanlaşmış bir diyetisyene danışmanızı da sağlayacaktır. Birlikte çalışarak, lezzetli olduğu kadar, daha iyi hissetmenizi ve sağlığınızı olası en iyi durumda tutmanızı sağlayacak ölçüde besleyici bir yemek planı geliştirirsiniz. Unutmayın: Doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerilerine uymak ve kendinize iyi bakmak, diyalizle ve kardiyovasküler hastalıkla birlikte iyi bir yaşam sürmenin olmazsa olmazıdır. Bu, kişisel sonuçlarınızı iyileştirmek ve genel yaşam kalitenizi yükseltmek için önemlidir.

Diyaliz ve kardiyovasküler hastalık

Yaşam tarzınızı değiştirmek, ilaçlarınızı almak ve beslenme önerinize uymanın yanı sıra, bazı diyaliz türlerinin (sıvı yönetimiyle birlikte High-Flux diyaliz veya HighVolumeHDF gibi), kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili komplikasyonları azalttığı kanıtlanmıştır. Fresenius Medical Care, tüm hastalara, hastalığın gelişimini ve ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olan diyaliz seçeneklerini sunmak için bilinçli çaba gösterir. Bir sonraki ziyaretinizde, kişisel durumunuzla ilgili sorularınızı nefroloğunuzla sorun.