Cilt Bakımı

Cildinizde iyi hissetme

Cilt en büyük organımızdır; vücudumuzu korur, vücut sıcaklığını korumamıza yardımcı olur ve dokunma hissini onun sayesinde hissederiz. Cildimiz tahriş olur ya da hasar görürse çok acı verici olabilir.

Şaşırtıcı şekilde çok sayıda kronik diyaliz hastası, can sıkıcı kuru cilt ve kaşıntı sorunları yaşar. Bu cilt şikâyetleri yaşamı tehdit etmez ama çok rahatsız ve tedirgin edici olabilir, sonuç olarak da yaşam kalitenizi etkileyebilirler.

Cildim neden kaşınır?

Her ne kadar diyalizdeki hastalarda kaşıntının kesin nedeni her zaman belirgin olmasa da, kaşıntı (ya da üremik kaşıntı), böbrek hastalığınızın veya diyaliz tedavinizin yan etkisi olarak ortaya çıkabilen bir belirtidir. Olası nedenler, kanda yüksek düzeylerdeki paratiroid hormonu (ikincil hiperparatiroidizm) ya da fosfat (hiperfosfatemi) olabilir.

Ayrıca, kemiklerden çözülen kalsiyum, kan damarlarında, eklemlerde ve ciltte birikerek kaşıntıya yol açabilir. Diğer olası nedenler, ürokrom ve üremik toksinlerin tutulması, demir eksikliği ve genel iltihaptır. Histamin salgılanmasına yol açan cilt travmaları ya da alerjik reaksiyonlar diğer olası nedenlerdir.

Ne yapabilirim?

Kaşıntının olası nedenlerini azaltmak için, kalsiyum-fosfat alım dengenizi iyi ayarlamanız, düşük fosfat alımından emin olmak için beslenme uzmanınızın önerilerine uymanız ve fosfat bağlayıcılarınızı doktorunuzun belirttiği gibi aldığınızdan emin olmanız son derece önemlidir. Kaşıntıyla ilgili sorunlar yaşarsanız, doktorunuzla sorunu görüşün.

Soruna, böbrek hastalığınızın neden olabileceğini unutmayın. Doktorunuz yardım etmeye çalışacaktır. Muhtemelen fosfat düzeylerinizi kontrol edecek ve doğru dozda fosfat bağlayıcı aldığınızdan emin olacaktır. Kullanabileceğiniz uygun kremler ya da losyonlar da önerebilir veya belirtileri azaltacak alternatif tedaviler sunabilir. Diyaliz hastası olarak kuru cilt sorunu da yaşayabilirsiniz. Buna, ter ya da yağ bezlerindeki değişiklikler neden olabilir. Kuru cildi gidermek, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Çoğunlukla kaşıntının görünür harici işaretleri olmadığından, doktorlarınız ve hemşireleriniz, bu yaygın diyaliz şikâyetini yaşadığınızı bilemeyebilir. Bunun hakkında onlarla konuştuğunuzdan emin olun; cildinizde daha iyi hissetmeniz için sizinle olası tüm önlemler konusunda görüşmekten mutluluk duyacaklardır.

Cilt bakımınız için ipuçları

Bu genel ipuçlarıyla, rahatsızlığı en aza indirgeyebilirsiniz:

  • Sıcak banyolardan kaçının, genelde duş almak önerilir. Eğer küvet içinde su doldurarak banyo yapmaktan keyif alıyorsanız, banyo suyuna karbonat ya da yulaf ezmesi eklemeyi deneyin; bu büyük olasılıkla rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Pamuklu ve diğer doğal kumaşlardan yapılmış elbiseler giymeye çalışın.
  • Deterjanlar, sabunlar ve losyonlardaki güçlü parfümler alerjik reaksiyonlara neden olabildiğinden veya durumu kötüleştirebildiğinden bunlardan kaçınmaya çalışın.
  • Günlük temizleme ve nemlendirme içeren iyi bir cilt bakımı alışkanlığı da yardımcı olabilir.
  • Hepsinden önemlisi lütfen kaşımamaya çalışın! Kaşımak, kaşıntıyı daha kötü hale getirme eğilimindedir ve hatta cilde zarar vererek enfeksiyona yol açabilir. Kaşınmayı ve sıyırmayı önlemek için tırnaklarınızı her zaman kesin.
  • Durumu kötüleştirebilecek sıyrıkları önlemek için düşmemek veya ciltte travmadan kaçınmak için gereken her şeyi yapın.
İlgili Konular

Vücudumuzun en büyük organı cildimizdir-vücudumuzu korur ve doğru sıcaklığı korumaya yardımcı olur.

Yemek tariflerimiz, diyaliz hastaları için sağlıklı yemek tarifleri sunuyor.