NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Fistül kan pıhtılaşması

Normalde yaralandığımızda bir pıhtılaşma süreci başlar. Vücut, kan kaybını önleyen bir katman oluşturmak için doğal trombosit denen kan hücrelerini kullanır.

Bunun vücut içinde meydana gelmesine tromboz adı verilir ve bir kan damarında, dolaşım sisteminde kanın düzenli akışını engelleyecek biçimde kan pıhtıları oluşması anlamına gelir. Kan pıhtılaşması mekanizması, düşük kan hızı, sıcaklıktaki değişim ya da kan basıncında değişiklikler gibi “hemodinamik mekanizmalar” tarafından başlatılabilir.

Bir diyaliz hastasının fistüllü kolunun, birtakım nedenlerden dolayı bu istenmeyen olaylara maruz kalma olasılığı yüksektir. Yinelenen iğne girişimlerinden sonra, fistül hassas ve zayıf hale gelir. Buna ek olarak, her diyaliz seansından sonra kandaki sulu kısım olan plazma miktarı azalır, kan hücrelerinin yoğunluğu artar yani kan koyulaşır. Bazen kan basıncı düşer, bu yüzden kan akım hızı azalır.

Ancak günlük yaşantınızda fistüllü kolunuza iyi bakarak olası kan pıhtılaşmasını başlatan etkenleri en aza indirebilirsiniz!