NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Günlük hayatınızda fistül bakımı

Fistül Kontrolü

Fistülün başarılı bir diyaliz tedavisinde önemli bir rol oynadığını düşünürsek, onu iyi durumda tutmak gerçekten önemlidir. Fistülünüzün her gün kontrol edilmesi gerekir! Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için gözlerinizi, kulaklarınızı ve parmaklarınızı kullanmanız gereklidir.

Fistüllü kolunuza bakarken, kızarıklık ve şişme belirtilerine dikkat edin.

Fistül hattı boyunca iyi kan akışı olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu, “üfürüm” adı verilen bir sesi duymak için stetoskop kullanmaktır. Diyaliz ekibinizden bunun nasıl yapılacağını göstermelerini isteyin.

En kolay yolu elinizi fistül üzerine koymaktır. “Tril” denilen ritmik bir titreşim/uğultu hissi duymalısınız. Fistülünüzü elle muayene ederken, olağandan daha ağrılı ya da sıcak olup olmadığına özellikle dikkat edin.

Fistülünüze yönelik en yaygın tehlikelerden olan enfeksiyon ya da kan pıhtılaşması riskini en aza indirgemek için lütfen birkaç basit kuralı göz önünde bulundurun:

Kanın serbestçe hareket etmesini sağlayın

Özellikle düşük kan basıncı, kan pıhtılaşmasına yol açabildiğinden, fistüllü kolunuzda olabilecek her türlü baskıyı önleyin. Aşağıdakilerden kaçınmalısınız:

 • Fistülün sıkışmasına neden olabilecek sıkı giysiler giymek veya saat ya da bilezik gibi kısıtlayıcı aksesuarlar takmak.
 • Fistüllü kolunuzun üzerinde uyumak, fistülünüzde geçici olarak kan dolaşımının azalmasına yol açabilir.
 • Fistüllü kolunuzu sertçe bükmek.
 • Tansiyon aletinin manşonun şişirilmesi kan damarlarının sıkıştırılmasına neden olduğundan, fistüllü kolunuzdan tansiyonunuzu ölçmek.
 • Kan alma ya da enjeksiyon gibi sonrasında kanamayı durdurmak için bası uygulanması gereken işlemler. Ayrıca, bu konuda eğitimli olmayan personelin fistüle zarar verme olasılığı vardır.

Rahatsızlık hissi veren şu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz lütfen doktorunuz ya da diyaliz ekibinizle hemen iletişime geçin: kızarıklık, şişme, ağrı, fistül bölgesinde yüksek ateş.

Temiz tutun

Enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin ciltten kan dolaşımı sistemine geçişlerini önlemek için şunları her zaman aklınızda bulundurun:

 • Erişim yolunuzu, yalnızca bu amaç için kullanılan sabun ve su ile her gün ve her diyaliz seansı öncesinde yıkayın.
 • Fistül yönüne doğru öksürmeyin ya da hapşırmayın.
 • Fistül alanını, özellikle de erişim bölgelerini çizmekten kaçının.

Yaralanmalara karşı koruyun

 • Fistülde yaralanmaya neden olabilecek, bavul ya da paket benzeri ağır nesneleri kaldırmak gibi işlerden kaçının. Örneğin, alışveriş yaparken sepet yerine market arabası kullanın ve ağır alışveriş torbalarını eve taşırken fistüllü kolunuzu kullanmayın.
 • Fistüllü kolunuza fazla yüklenmeyecek, hafif koşu ya da bisiklet gibi sporları tercih edin.

Yüksek ya da düşük sıcaklıklara dikkat edin

Çok yüksek ya da düşük sıcaklıklar da fistülünüz üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir ve kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Kendinizi şunlara maruz bırakmamanız önerilebilir:

 • Aşırı sıcak (örn. sauna ya da buhar banyoları), damarların genişlemesine ve kan basıncı ile kan akışının azalmasına neden olur. Eğer çok sıcak bir günde dışarıya çıkmak isterseniz gölgede durmaya çalışın.
 • Aşırı soğuk, damar büzülmesine, bundan dolayı da özellikle fistüllü kolda olmak üzere kol ve bacaklarda kan akışının yavaşlamasına neden olur. Oldukça soğuk günlerde, dışarıya çıkıp temiz hava almak isterseniz sıcak tutan ve kol bölgesini sıkmayan uygun giysiler giymeyi unutmayın.