NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Olgunlaşma Süresi

Olgunlaşma süresi sırasında, damar erişim yolunuza aşırı özen göstermeniz gerekir. Bu dönem boyunca, enfeksiyondan korumak ve güvende tutmak için işlem yapılan bölge bir bandajla kapatılabilir.

Doktorunuz ya da hemşireniz ara sıra fistülünüzün durumunu kontrol edecektir. Cerrahi müdahaleden sonra, fistüllü kolunuza nasıl bakım yapacağınız konusunda doktorunuzun önerilerini izlemeniz çok önemlidir. Doktorunuzun anlattığı şekilde ve başlamanızı söylediği zamanda verilen egzersiz programını izleyerek fistülün gelişmesine de yardımcı olmalısınız. Fistüllü kolunuza egzersiz yaptırarak, fistüldeki kan akışını artırırsınız. Bu, fistülünüzü genişletir ve iğne girişi için hazırlar.

Fistülünüz henüz tamamen olgunlaşmamışsa lütfen daha fazla öneri için doktorunuza danışın. Aşağıda, televizyon izlerken veya gazete okurken bile yapabileceğiniz bazı basit egzersiz önerileri bulabilirsiniz:

Bir çamaşır mandalı tutun

  • Normal bir çamaşır mandalını alın
  • İşaret parmağınız ve başparmağınızla sıkıştırarak açıp kapatın
  • Bu egzersizi 5 dakika boyunca günde 6 kez tekrarlayın

Yumuşak bir topu sıkın

  • Topu, fistüllü kolunuza ait elinizde tutun
  • Kolunuzu vücudunuzun yanında aşağıya sarkıtın
  • Yaklaşık 5 dakika boyunca elinizi sürekli açıp kapatarak topu sıkın

Parmak uçlarına dokunma

  • Her bir parmağınızı başparmağınızın “ucuna” dokunun, bu işlemi 5 dakika boyunca tekrarlayın. Her dokunuştan sonra elinizi açmayı unutmayın.
  • Parmak uçlarınızı başparmağınıza dokundurmayı 5 dakika boyunca günde 6 kez tekrarlayın.

Bu basit egzersizler, yeni oluşturulan kan damarının gelişmesine yardımcı olarak fistülünüzün genişlemesine ve daha güçlü duruma gelmesini sağlar. Kolunuz yorulursa veya acırsa egzersiz yapmayı bırakın.