NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Santral venöz kateter bakımı

Santral venöz kateter

Özel bir damar içi kateter türü olan santral venöz kateter, günümüzde diyalizde sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı hastalar hemodiyalize kalıcı bir damar erişim yolu sağlanamadan başlar. Bu hastalarda sıklıkla, santral venöz kateter (CVC) kullanılır.

Neden CVC’ye gereksiniminiz vardır?

Hastanın kan damarları çok hassas veya uygun değil ise, bir fistül oluşturmak imkansız olabilir. Bu durumda, acil olarak bir damar erişim yoluna ihtiyaç olduğundan ve erişim çok hızlı olduğundan, CVC’ler acil tedavilerde tercih edilir. Hemodiyaliz tedaviniz için santral venöz kateter en iyi seçenekse, bir doktor ya da cerrah, santral bir vene (şahdamarı [boyun], köprücük altı ven [göğüs] ya da femoral ven [kasık]) kateteri yerleştirecektir.

Santral venöz kateter ile dolaşım sistemine hemen erişim sağlanabilir. CVC kullanan hastalar, diyaliz sırasında kollarını ve ellerini serbestçe hareket ettirebilmekten memnun olurlar ve bu hastalarda fistülden iğne girişimi yapılmaz. Ancak kateterlerin (özellikle köprücük altı damara yerleştirilenlerin) uzun vadeli komplikasyonu, kan damarının sıklıkla anormal derecede dar hale gelmesidir (daralma). CVC’ler enfeksiyon açısından da daha yüksek riske sahiptirler ve hastaların, gündelik hijyen konusunda veya özellikle yüzme ya da banyo sırasında dikkatli olmaları gerekir.  Bazen, CVC, yüksek kan akışları elde etmeyi zorlaştırır. Bu durum, toksinlerin etkin bir şekilde uzaklaştırılmasını önleyebilir.

CVC bakımı

CVC bakımı, genellikle hemşireler tarafından yapılır. Kateter giriş yeri, her diyaliz tedavisi sırasında temizlenmelidir. Hemşire tarafından kişisel koruyucu ekipman giyilmelidir. Hasta, kateter her açıldığında, örneğin makineye bağlanırken ve makineden ayrılırken, pansuman yapılırken mutlaka bir maske takmalıdır. Tünelsiz kateterlere yönelik dikişler, kateter kaldığı sürece yerinde kalmalıdır. Tünelli bir kateteriniz varsa, kateter keçesinin yerine oturduğundan dikişler alınmalıdır.