NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Destek ekibinizi oluşturma

Böbrek hastalığıyla yaşamak yalnızca hastalığın fiziksel belirtileriyle değil, aynı zamanda ortaya çıkan duygusal etkilerle de baş etmek anlamına gelir. Düzenli tedavi, daha planlı bir haftayla sonuçlanır ve zaman zaman bakıcılar ve sevdikleriniz gibi diğer insanların desteğine güvenmek gereklidir. Tedaviye ve yan etkilerine uyum sağlamak rahatsız edici olabilirken, günlük diyaliz tedavisi rutinine kendinizi ayarlamak zaman alır ve gerginliğe yol açabilir.

Kafanızı boşaltmak ve dengenizi geri kazanmanın birçok yolu vardır; hobiler yoluyla, uzmanlara danışarak ve hasta derneklerine katılarak.

Aile ve yakın arkadaşlar – hayati bir etken

Sağlık ekibinize, ailenizi ve arkadaşlarınızı dahil etmek, kronik hastalığın getirdiği büyük değişiklikleri idare etmenize, yaşam kalitenizi yükseltmenize ve hatta sağlığınızı düzeltmenize yardımcı olabilir.

İşler yolunda gitmediğinde sormaya çekinmeyin. Sevdikleriniz, evinizi rahat, sağlıklı bir yer haline getirmeye yardımcı olabilir ve duygusal destek sağlar. Yeni yaşam tarzınıza alışmanıza, diyet ve tedavi planınıza uymanıza da yardımcı olabilirler. Tüm bunların, hastalığınızın ilerlemesinde olumlu etkileri vardır. Yalnız yaşayan hastalar, yakın arkadaşlar, komşular, gönüllüler ve hatta bir evcil hayvanla “geniş bir aile” oluşturabilirler. Din ile ilgili konularla ilgilenmekten keyif alıyorsanız, bağlı olduğunuz dinin ibadethanesini ziyaret edebilir ve oradaki kişiler ile konuşabilirsiniz.

Keyif alacağınız bir şeyler bulma

Grup etkinliklerine katılmak, fiziksel ve zihinsel sağlık için bir diğer önemli noktadır. İster eğitmen olarak gönüllü olun, ister bir koroda şarkı söyleyin, ister bir spor salonuna kayıt olun, isterseniz de dini hizmetlerde yer alın, bir yere dahil olmak, iyi hissetmenize ve yeni arkadaşlar bulmanıza yardımcı olabilir. Hangi etkinliği seçeceğiniz size kalır! Siz onlara her zaman eşlik edemeseniz de, aile üyeleri kendi ilgi alanlarını ve faaliyetlerini yapmaya devam etmelidirler.

Bilgisi olanlara sor

Duygularla başa çıkmak, bilgi edinmek ve en önemlisi diyetinizi belirlemek için her işin uzmanından destek almak iyi bir fikirdir. Danışmanlar, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları, kronik hastalık gibi yaşamı değiştiren zorluklarla mücadele eden insanlara yardımcı olmada deneyimlidirler. Yerel böbrek hastaları derneğiniz, kişisel bilgi ağınız olarak işlev görebilir. Beslenme uzmanları, yeni teknikleri, hem lezzetli hem de sağlıklı olan malzemeleri ve tarifleri keşfetmenize yardımcı olabilir.

Aşağıda linke tıklayarak beslenme konusunda bazı görüş ve tavsiyelere ulaşabilirsiniz:

Doğru Beslenme

Yemek Tarifleri

Hasta dernekleri

Bireylere ve ailelere, böbrek hastalığının zorluklarıyla baş etmede yardımcı olmak için kurulmuş birçok dernek vardır. Bölgenizde mevcut olan hizmetler konusunda doktorunuza, psikoloğunuza veya bir sosyal hizmet uzmanına danışabilirsiniz. Çok sayıda güzel kitap ve web sitesi de mevcuttur.

Böbrek hastalığıyla yaşamak zor olabilir ama yalnız başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız, size yardım etmeyi bekliyor. Diyaliz merkezleri ve destek grupları, yaşam biçiminizi “yeni normale” yönlendirmenize yardımcı olacak kaynaklara da sahiptir.

İlk adım genelde en zorudur: destek istemek. Ancak pek çok konuda olduğu gibi, yaptıkça alışırsınız!