NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Evcil hayvanlar ve sağlığınız

Sadık dostlar: evcil hayvanlar ve sağlığınız

Uzun ve yorucu bir günden sonra tımarlama, oynama, sosyalleşme veya basit bir kucaklaşma: Evcil hayvan sahipleri, gündelik yaşamda evcil hayvanlarıyla paylaştıkları keyifli anların tadını uzun süreden beri çıkarmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar göstermiştir ki evcil hayvan sahipleri depresyon riskinde azalma, kalp krizi sonrasında iyileşmeyi hızlandıracak kan basıncı düşüşü gibi bazı özel kazanımlar elde ederler. Ve hangi yaşta olursa olsun tüylü bir arkadaş iyidir.

Evcil hayvanların pozitif olma sebebi

Evcil hayvan sahibi olmak uzun vadeli sorumluluk anlamına gelmektedir. Yemek ve barınak sağlamak, onları hasta olduklarında veya sağlık muayenesi için veterinere götürmek evcil hayvan sahiplerinin gerçekleştirmesi gereken vazifelerden yalnızca bazılarıdır. Birçok hayvan günlük olarak belli bir düzeyde ilgi de ister, bu köpeği yürüyüşe çıkarmak, kediyi kulaklarının arkasından okşamak da olabilir. Ama tüm bunlar bir sürü güzel şey barındırır. Örneğin -her şeyin arasında, beslemek, dışarıda koşup oynamasına izin vermek, yürüyüşe çıkarmak, tımarlamak gibi- bir köpek sahibine düşen sorumluluklar bir düzen gerektirir, günlük bir rutin oluşturur. Ve bunun gibi rutinlere sahip olmak, stres düzeyinin azalmasına yardımcı olarak tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Ama hepsi bu değil. Sadece kedinizi veya köpeğinizi okşamak, kap getir oynayarak aktif kalmak veya onu yürüyüşe çıkarmak bile stresinizi azaltabilir. Evcil hayvanlar ayrıca sakinleştirme, yatıştırma ve koşulsuz sevgi ve şefkat gösterme yeteneğine sahiptir - tüm ek faktörlerin stresi azalttığı görülmüştür. Özellikle eşiniz veya ev arkadaşınız çalışıyorken evde yalnız yaşıyorsanız veya günün büyük bir bölümünü tek başınıza geçiriyorsanız konuşacak, etkileşime girilecek veya ilgilenilecek bir kedi veya köpek size gece gündüz arkadaş olabilir. Evcil bir hayvan, birçok insanın izole edilmiş durumlarda yaşadığı yalnızlık hissini bile hafifletebilmektedir. Peki ama nasıl? Hayvanlar insanları sorumluluk almaya zorlayıp onların yaşamlarına bir çeşit anlam ve amaç katarlar. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, sahip ve evcil hayvanı arasındaki bağın iki insan arasındaki ilişki kadar yoğun olabildiği pek de şaşırtıcı gelmemeli. Yapılan çalışmalar evcil hayvan sahiplerinin, aynı zamanda, depresyona girme ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun bir açıklaması da fiziksel egzersizdeki artıştır. Köpeğiniz yürüyüşe çıkmak veya parkta kap getir oynamak istediğinde bahane bulmak söz konusu bile olamaz. Fiziksel sıhhate iyi gelmesinin yanı sıra, yapılan egzersiz beyindeki serotonin ve dopamin gibi morali düzelten, iyi hissettiren hormonların üretimini tetikler. Bu hormonlar sizin sakin ve rahatlamış hissetmenizi sağlar.

Kalbinize iyi gelir

Yapılan araştırmalar evcil hayvan sahiplerinin daha önce de belirtildiği gibi görece düşük tansiyon, düşük kolesterol ve trigliserid seviyeleri ile ilişkili olduğundan dolayı genel kardiyovasküler sağlıklarının daha iyi olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Tüm bu faktörler kalp krizi riskini azaltır, bu sebeple evcil hayvanların kalbinizin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Hatta kalp krizi geçirmiş insanlar bile bir kedi veya köpeğin arkadaşlığından fayda görebilir. Araştırmalar, evcil hayvanı bulunan kalp krizi geçirmiş hastaların, belki de evcil hayvanlar stresi kontrol etmeye veya azaltmaya yardımcı olduğu için, daha iyi toparlandığını ve iyileşmenin daha iyi bir seyirde ilerlediğini göstermektedir.

Buzları kolayca kırın

Evcil hayvanlar sosyal etkileşimi geliştirerek ve insanların sosyal bir ağ oluşturmasına destek olarak izolasyon veya yalnızlık hissiyle savaşılmasına ve kendine güvenin artırılmasına katkıda bulunur. Köpeğinizle veya belki de kedinizle dışarıya çıktığınızda, dört ayaklı dostunuz, her nerede olursanız olun, doğal bir buz kıracağı rolü üstlenir. Sokaktaki veya mağazalardaki insanlar durup evcil hayvanınızı sevebilir ve siz de bir anda kendinizi ayaküstü sohbet ederken veya keyifli bir konuşmanın tam ortasında bulabilirsiniz. Zaman ilerledikçe aynı insanlara yeniden rastlayabilir ve kim bilir, belki de buradan bir arkadaşlık filizlenir. Köpek sahipleri için aynı kafadaki insanlarla karşılaşabileceği en garanti yer köpek parklarıdır. Tıpkı çocuk parklarında, anne-babaların diğer ebeveynlerle çocuklarla ilgili konuları sürekli konuşabilmesi gibi diğer köpek sahipleriyle -türü, adı, yaşı, yürümeyi en sevdiği yerler gibi- köpeklerle ilgili konuları konuşmak da kolay olabilir. Evcil hayvan kulüpleri ve eğitim dersleri de evcil hayvanınıza birkaç yeni numara öğretirken insanlarla tanışmak için harika yerlerdir.

Her yaştan insanlar için bir dost

Küçük bir çocuk veya genç için evcil hayvan sahibi olmak ona sorumluluk ve hesap verebilirlik gibi meziyetleri küçük yaşta öğretirken aynı zamanda hayatına mükemmel bir neşe kaynağı katar. Bir yetişkinin eşliğinde, küçük yaştaki çocuklar evcil hayvanları besleyebilir ve yemekten sonra temizliklerini yapabilir, banyolarına, taranmalarına yardımcı olabilir ve birlikte yürüyüşlere çıkabilirler. Her ne kadar ısırmamasını sağlamak için köpekleri besleme işinin bir yetişkin gözetiminde yapılması gerekse de 10 yaş ve üstü çocuklar birçok işi kendi başlarına halledebilirler. Var olan bir alerjiden, yer darlığından veya başka sebeplerden dolayı evde hayvan beslemek söz konusu değilse bile ata binmek harika bir alternatif olabilir. Çocuğun ata binmeden önce ve bindikten sonra hayvanı tımar etmesi sağlanabilir ve eyer üzerinde olmanın kendi başına birçok iyileştirici faydaları bulunmaktadır. Böyle bir imkan olup olmadığını yerel atlı spor merkezinize sorup öğrenin. Hayvanlarla haşır nesir olmak çocuklardaki sağlıklı ve duygusal gelişimi artırır. Evcil bir hayvana özen göstermek, çocuklara küçük yaşta öğretmenin zor olabileceği hayat boyu becerilerden biri olan diğer insanlara karşı nasıl özen gösterilmesi ve nazik olunması gerektiğini öğretir.

Evcil hayvan seçmek

Birçokları için bir kedi veya köpek en belirgin seçenektir. Peki ama bir kedi veya köpek insanı değilseniz, neden diğer seçenekleri keşfetmiyorsunuz? Bir hamster, kuş, hatta balık: kişisel durumunuz için en iyi olanı seçin ve o da sizi her gün neşelendirsin. Eğer emin değilseniz kendinize diğer evcil hayvan türlerini ve size düşen sorumluluk ve zaman ayırma yükümlülüğünü iyice kavramak için biraz zaman verin. Evcil hayvan dükkanlarına sorun, internetten araştırın veya konuyla alakalı olarak yerel kütüphanenizden herhangi bir kitabı karıştırın. Halihazırda evcil hayvanı olan insanlar da sizin için iyi bir kaynak olabilir, bu nedenle civarınızdaki komşularınıza sorun veya bir öğle sonrası parka gidip oradaki insanlarla hayvanları hakkında konuşun.