Hemodiyaliz hastaları için doğru beslenme

Doğru Beslenme Alışkanlığı #1:

Yeterli enerji aldığınızdan emin olun

Doğru Beslenme Alışkanlığı #2:

Sıvı alımınızı kontrol edin, tuz yerine bitki ve baharatları tercih edin.

Doğru Beslenme Alışkanlığı #3:

Potasyum içeriğini düşürmek için doğru besinleri seçin ve doğru şekilde hazırlayın.

Doğru Beslenme Alışkanlığı #4:

Fosfor alımınızı kontrol altında tutun.

Doğru Beslenme Alışkanlığı #5:

Doktorunuz önermeden vitamin kullanmayın.

Evet. Böbrek yetmezliği yaşamayan kişilerden daha özel beslenme gereksinimleriniz vardır. Fakat bu yiyeceklerin tadını çıkaramayacağınız anlamına gelmez. Bu sayfalarda bunu size göstereceğiz ve iyi beslenerek kendinizi daha iyi hissetmeniz için size pek çok örnek vereceğiz.

Çok basit bir denklem: Doğru beslenirseniz, iyi hissedersiniz. Vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu bilirseniz ne yiyeceğinizi bilirsiniz. Doğru olan gıdaları seçerseniz hayat daha da güzel olur.

Göreceksiniz yediklerinizde yapacağınız birkaç değişiklik, hayattan daha fazla keyif almanızı sağlayacak ve diyalizle yaşamayı daha kolay hale getirecektir. Tüm yapmanız gereken beş temel alışkanlığı izlemek. Bu sayfalar, bunları keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Beş önemli beslenme önerisini öğrenecek ve doğru beslenme için öğün planlama örnekleri göreceksiniz. Hangi yiyeceklerin hangi besinleri içerdiğini ve bunların diyetiniz için anlamını öğrenecek, yazıcıdan çıktı alıp yanınızda taşıyabileceğiniz beslenme kartları sayesinde hayatınız daha da kolaylaştıracaktır.

Diyabetiniz varsa, bu websitesindeki öneriler, yiyeceklerinizi seçme ve hazırlama konusunda sizin için iyi bir yardımcı olacaktır. Ancak, diyetisyeniniz ya da doktorunuz tarafından hazırlanan size özel beslenme planı ve önerilerin en önemli kılavuzunuz olduğunu unutmayın.

Doğru beslenin, hayatı kolaylaştırın. Bunu yapabilirsiniz.

Not: Beslenme ile ilgili aklınıza takılan sorular ve planladığınız şeyler için her zaman doktorunuza danışın; bu sayfalar profesyonel konsültasyonun yerine geçmez! Tüm öneriler, beslenme konusundaki Avrupa İyi Uygulamalar Kılavuzunu (EBPG) temel alır. Kaynak: Nephrology Dialysis Transplantation (2007), 22 [suppl. 2]: ii45 – ii87, doi: 10.1093/ndt/gfm020. Yazarlar: Denis Fouque et al. Kolay olması adına, bu sitede fosfat ve fosfor terimleri birbirinin yerine kullanılabilir.