NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Doğru Beslenme

Doğru Beslenme Özeti

Doğru Beslenme alışkanlıklarını hatırlamanıza yardımcı olmak için, basit bir ezberleme egzersizi hazırladık. Kendi kendinize yanıtlayabilir veya bir yakınınızdan veya arkadaşınızdan size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Beslenmemle ilgili hatırlamam gereken ilk şey nedir?

Yeterli enerji aldığınızdan emin olun! Günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yiyerek, yeterli karbonhidrat ve yağ almaya özen gösterin.

Tabi eğer diyabet hastası iseniz karbonhidrat ve yağ tüketimine dikkat etmeniz gerekir.

 

Vücudumda fazla su birikmesini engellemek için ne yapmalıyım?

Sıvı alımınızı kontrol edin ve yemeklerinize lezzet katmak için tuz yerine taze bitki ve baharatlar kullanın. Tuz yerine geçen alternatiflerden ve acı baharatlardan kaçının.

Çok fazla potasyum tüketmemeye nasıl dikkat ederim?

Potasyum içeriğini düşürmek için yemeklerinizi doğru şekilde hazırlayın. Patatesleri ve sebzeleri dilimleyin veya küp küp doğrayın, suda bekletin ve pişirin (aynı durum meyveler için de geçerlidir).

Fosfor yönünden zengin besinlerden uzak durmalı mıyım?

Sizin için önemli olan, proteinleri sınırlandırmadan fosfor alımınızı etkin biçimde yönetmektir. Fosfor bağlayıcıları reçete edildiği gibi alın ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Vitaminler konusunda nelere dikkat etmeliyim?

Reçetesiz vitamin takviyelerinden uzak durun. Her ne kadar meyveler vitamin kaynağı olsa da, su, şeker ve potasyum yönünden de zengin olabileceklerinden meyveleri de dikkatli tüketmek gerektiğini unutmayın.