NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

İtalya

La dolce vita – İtalyan tarzı yaşam

İtalyan kökenli olmasanız bile NephroCare'in her biri tatil diyalizi imkanı sunan, geniş klinik ağı sayesinde İtalya deneyimini, en kapsamlı şekilde yaşayabilirsiniz.

Harita üzerinde

1,185 kilometre alan üzerine yayılmış dikkat çeken coğrafi çeşitliliği ile İtalya, her zevke hitap edebilecek bir şeylere sahip bir ülkedir. Kuzeydeki Alp zirvelerinden hoş denizleri, doğusuna, güneyine, batısına, engebeli dağlarına ve ülkenin iç manzaralarını tasvir eden güzel ve eski üzüm bağlarına... Her ne kadar iklim bölgeden bölgeye biraz değişse de keyifli Akdeniz iklimi sizlere yazları kuru ve serin, kışlar ise yağışlı günler sunar. Eğer tatil için tarihleriniz esnekse, ilkbahar veya sonbaharda yerinizi ayırın. Bu dönemlerde turistik alanlar daha az kalabalıktır ve tepe noktasında dayanılmaz olabilen yaz sıcağından da kaçınmış olursunuz.

Bir ülke, birçok kültür

İtalya, manzaraları ve iklimi kadar kültürel olarak da farklılıklara sahiptir. Kültürel açıdan, İtalya'nın en kuzeyinde yaşayanların Avusturya ve Bavyeralılarla Güney İtalyalılarla olduğundan daha fazla ortak noktası vardır. Tıpkı meşhur bir sözde de belirtiği gibi "Roma'daki her kilise için, Milano'da bir banka vardır." Bu her ne kadar büyük çaplı bir genelleme olsa da birçok insan Kuzey ve Güney arasında kültürel bir ayrımın olduğu konusunda hemfikirdir. Bununla beraber her bölge keşfedilecek kendi özgü defineler sunmaktadır.

Buon appetito – afiyet olsun!

İtalya'nın muhtemelen uluslararası alanda en iyi bilinen ihracı konumundaki pizza ve hamur işlerinden daha da fazlasını sunan İtalyan mutfağı besleyici ve lezzetli olmakla birlikle çeşitliliklerle doludur. Mevsimsel, bölgesel içeriklere odaklanması ve kolayca hazırlanmasından dolayı, Akdeniz diyeti denilen beslenme alışkanlığını tam olarak yansıtmaktadır. Turistler İtalya'nın mükemmel yemeklerindeki sırrı merak edip dururlar ama aslında ortada bir sır falan yoktur: sadece tam mevsiminde yenen, geleneksel olarak yetiştirilip toplanan malzemeler vardır. Yavaş Yeme (Slow Food) hareketinin köklerini buradan almasına şaşırmamak gerek!

İtalya'nın Kuzeyindeki yükseltiler

Söz konusu İtalya olduğunda dağlar ve göller belki de ilk aklınıza gelenler arasında yer almıyordur. Ama ülkenin kuzeyindeki topraklarda günlük yaşam için büyüleyici bir arka plan oluştururlar. Her yıl çok sayıda turist yamaçlarından kaymak için Alpleri ziyaret eder. Sıcak havalar geldiğinde ise yürüyüş meraklıları güzel dağ patikaları boyunca dolup taşar veya yine aynı meraklılar, tadına doyum olmaz göller bölgesinde yer alan Como Gölü, Maggiore Gölü ve Garda Gölü etrafında rahatlamanın tadını çıkarır. Kuzeydeki mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında dünyanın moda başkenti Milano, Shakespeare'in şaheseri Romeo ve Juliet'in geçtiği Verona ve elbette ki kanallardan oluşan labirenti ve toplamda 117 adayı birbirine bağlayan su yolları ile her şeyiyle romantik Venedik kenti bulunur. Buralarda hamur işinden çok pirinçle karşılaşırsanız sakın şaşırmayın: kuzeydeki Lombardi bölgesi, aynı zamanda, risotto olarak bilinen lezzetli, kremalı pirinç yemeğine de ev sahipliği yapmaktadır.

Orta İtalya güneşinin altında

İtalyan Rönesansı'nın kalbi Floransa, yolunuz orta İtalya şehri Toscana'ya düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Bu kent ziyaretçilerin Boticelli, da Vinci, Tiziano ve Avrupalı daha birçok ünlü sanatçının eserlerine hayran kalabileceği Uffizi Galerisi ve Michelangelo'nun Davud heykeline ev sahipliği etmesiyle tanınan Accademia Galerisi'ni de içeren, dünyanın en muhteşem hazinelerine sahiptir. Ayrıca manzaranın tadını çıkarmak ve etrafındaki dükkanları gezmek için Floransa'nın en eski köprüsü Ponte Vecchio boyunca şöyle bir yürüyüş yapmaya da değer. Floransa'nın yalnızca 43 kilometre uzağında tertemiz bir şekilde korunmuş bir ortaçağ kenti olan Siena bulunur. Eğer olur da şehre 2 Temmuz veya 16 Ağustos'ta adım atarsanız özel bir gösteriyi izleme şansına sahip olursunuz: Siena'nın kalbi Piazza del Campo'da yılda iki kez düzenlenen, Orta Çağ'dan kalma geleneksel bir at yarışı olan Palio. Harikulade sahil şeridinde Toscana artık ikon haline gelmiş Eğik Pisa Kulesi'ne ev sahipliği yapar. Karayla çevrelenmiş Umbria denize doğrudan erişim sunmuyor olsa da mest edici kasabalar, köyler ve güzel panoramalarla dolu bir kenttir. Spoleto Vadisi'ndeki büyüleyici köylere uğramayı ihmal etmeden kendinizi rüzgarlı kır yollarına atın ve engebeli köy yollarından geçin. Pembe taşlı Assisi de popüler duraklardan biri olan, özellikle de burada doğup burada ölen Aziz Francis'in bıraktığı izleri takip eden hacılar buraya sıkça uğramaktadır.

Tüm yollar Roma'ya çıkar

Haklı olarak "Sonsuzluk Şehri" denen ve güçlü tarihi kökleriyle Lazio bölgesinde yer alan, İtalya'nın başkenti Roma cıvıl cıvıl ve renkli bir kenttir. Floransa gibi ziyaretçilerin tamamen turistler olduğu hissedebilen yerlerin aksine, Tiber Nehri üzerinde bulunan bu şehirde çok sayıda hakiki Romalıyla bir arada olursunuz. Mutlaka görülmesi gereken uğrak yerleri arasında bir zamanlar gladyatörlerin çarpıştığı Colosseum, tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan ve esasında Roma tanrıları için bir tapınak niteliğindeki Pantheon, Katoliklerin merkezi ve Michelangelo'nun bir başka şaheseri olan Sistina Şapeli tavanına ev sahipliği yapan Vatikan Şehri bulunur.

Güneybatı kıyısı

Lazio'nun hemen güneyinde yer alan Campania bölgesine yapacağınız ziyaret, bir dizi kendine hayranlık uyandıran şehir ve bölgeyle yolların kesişmesi demek. İtalya'nın üçüncü büyük şehri olan Napoli'de tarihi sokakları ve anıtları keşfe çıkın. Pizzanın doğum yerinde kendinize unutulmaz bir yemek ısmarlamayı sakın ihmal etmeyin. Bir şeyler yemek için dışarı çıkıp arandığınızda en lezzetli, en otantik pizzaların odun ateşiyle harlanan fırınlarda piştiğini aklınızdan çıkarmayın. Napoli'den bölgenin birçok cazibe merkezine çabucak ulaşabiliyorsunuz. M.Ö. 79 yılında patlayıp Pompei'yi kavuran Vezüv Dağı'nın etekleri yalnızca 9 kilometre doğuda bulunurken, Pompei antik şehri kentin yaklaşık olarak 25 kilometre güneybatısında yer alır. Eğer araba kiralamışsanız sahil yolunu kullanın ve Amalfi sahilinin nefes kesen parıltılı görüntüsünün tadını çıkarın.

Çizmenin alt tarafları

İtalya'nın en güneyindeki bölgeler çizmenin ökçesini konumundaki Apulia (İtalyancada Puglia deniyor) ve baş parmağı sayılan Calabria bölgeleridir. Görece daha az keşfedilmiş bu yerleri ziyaret etmek ayrı bir keyif. Tarihsel olarak bir tarım bölgesi olan Puglia orkide ve zeytin ağaçlarıyla süslenmiş doğa manzaralarını ve kendine hayran bırakan, bembeyaz boyalı, kireçtaşından yapılmış geleneksel trulli evlerini bir arada sunar.

840 kilometrelik olağanüstü sahil şeridi boyunca dik falezler, yabani beyaz kumlu sahiller ve küçük kalabalıklar bulunur. Buradaki bir diğer ilgi çekici yer barok şehri Lecce Calabria'yı tek bir kelimeyle tarif etmek zorunda kalsaydınız cevap son derece kolay olurdu: engebeli. Çoğunlukla, bölgenin omurgasını oluşturan Apennine sıra dağları nedeniyle alan yüzeyinin yalnızca %10'luk bir kısmı düzdür. Yoğun ormanlarla kaplı dağlara kolayca kaçabildikleri için tarihsel boyunca bu dağlık arazi çevrede yaşayanları saldırılardan korumuştur. Günümüzde bu alanın büyük bir kesimi, İtalya'nın birçok bölgesinden devam eden gelişimden biraz faklı tutularak, ulusal orman vasfıyla muhafaza ediliyor. İç kısımlarda Calabria'nın zeytin, şeftali ve armut ağaçlarıyla beraber, kaktüs benzeri, canlandırıcı bir meyve olan dikenli incirlerle kaplı olduğu görülür. Bölge ayrıca, taşlıdan kumluya olmak üzere geniş bir sahil çeşitliliğiyle kutsanmıştır. Görülmeye değer kasabalar arasında Pizzo ve Tropea yer alır ve olur da Calabria'ya kadar gitmek isterseniz adına 'nduja’ denilen lezzetli sosislerden mutlaka tatmalısınız. Calabria'nın batısı boyunca Akdeniz'in en büyük adası Sicilya uzanır. Konumu itibariyle ada uzun yıllardan bu yana Afrika ve Avrupa arasında bir kavşak niteliğinde ve kayda değer coğrafi simgeleriyle beraber zengin ve çeşitli bir kültüre sahip olmanın gururunu yaşar. Adanın doğu tarafı Avrupa'nın en büyük aktif yanardağı Etna ile kesilmiş gibidir.

Arap esintili kubbeleriyle doğrudan deniz kenarında kurulmuş olan renkli ve göz alıcı bir şehir olan Palermo, her yana serpiştirilmiş yeşil bahçeler ve telaşlı Vucciria pazarı ile adanın kuzeybatı köşesine gittiğinizde durup görülmesi gereken yerlerdendir. Şimdiye dek burada yaptığımız Italya’nın tadını çıkarıp onu özümsemek için tüm görülmesi gereken yerlerin, seslerin ve kokuların kısa bir özetini sunduk. Gerisini neden kendiniz keşfetmeyesiniz ki!

Tatil diyalizinizi ayarlamak için

Yolculuğa başlamadan önce gideceğiniz bölgeye en yakın NephroCare merkezini, orada diyalize girmek konusunda bilgilendirin. İtalya'da toplamda 41 NephroCare merkezi bulunmakta ama ülkenin büyük olması nedeniyle yol haritanızı merkez yerleşimlerin etrafında çizerek başarılı, sağlıklı bir tatil yapabilirsiniz. Campania, Lazio, Marche, Molise, Lombardia, Puglia, Calabria ve Sicilya'daki NephroCare merkezleri sizleri karşılamaktan ve siz İtalya'nın tadını çıkarırken size gereken özeni göstermekten memnuniyet duyacaktır.

İlgili Konular

İtalya'da diyaliz merkezleri

NephroCare diyaliz merkezlerinin çalışma saatleri ve tedavi seçenekleri...