NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Macaristan

Macaristan – zengin hazineler diyarı

Çoğu yabancı Macaristan’ı, ünlü futbolcu Ferenc Puskás, lezzetli gulaş yemeği veya Hortobágy’nin otlaklarıyla tanır. Ancak orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bu küçük ülke, daha pek çok ilginç hazineyi barındırır!

Avrupa’nın tam kalbinde

Macaristan, yüzölçümü yönünden oldukça küçüktür. Ülkenin ortasından sınırlarına olan mesafe 300 kilometreyi geçmediğinden, tatiliniz çok uzun olmasa bile tüm bölgeleri keşfetmek mümkündür. Avrupa’nın en eskilerinden biri olan ülke, şehirleri, doğası ve insanları konusunda eşsizdir.

Macaristan’ın muazzam zenginliklerini ortaya çıkarmak için tüm yapmanız gereken, Budapeşte’nin görkeminin, romantik Büyük Ova ve Hortobágy bölgesinin sakin alanlarıyla buluştuğu, Avrupa’nın tam kalbine seyahat etmektir. Sopron ve Köszeg gibi birçok antik duvarlarla çevrili kasabaları görün ve eşsiz güzelliklerini, 16. yüzyıl Türk kale şehri Pécs ya da Barok başyapıtı olan Eger şehriyle karşılaştırın.

Macaristan’ın, başkent Budapeşte’nin de arasında olduğu, olağanüstü değerli dünya mirası listesine girmeye hak kazanmış sekiz bölgeye sahip olması şaşırtıcı değildir. Dünyadaki en güzel şehirlerden biri olarak anılan Budapeşte ve çevresi, turistler için, özellikle Tuna nehri kıyıları boyunca çok sayıda tarihi ve görülecek yer sunar. Avrupa’nın ikinci en uzun nehri, şehri ve tüm ihtişamını ikiye ayırır ve kuzeydeki tepelik bölgelerden muhteşem manzaralar sağlar.

‘Tuna’nın İncisi’ takma adına sahip Budapeşte, birçok harika müzeyi, bir opera binasını ve kaleyi, dünyanın en geniş termal su mağarası sistemini, üçüncü büyük parlamento binasını ve Tuna boyunca çok güzel yürüyüş yollarını barındırır. Ziyaretinizi bekleyen daha pek çok şey vardır! Macaristan’ın kuzeydoğu bölgesi Eger-Tokaj Şarap Bölgesi olarak adlandırılır. Slovakya ile sınır komşusudur ve dünyaca ünlü ‘Boğa Kanı’ ve Tokaji aszú dahil olmak üzere nefis şaraplar üretmektedir.

Macaristan’ın güneydoğusundaki Büyük Ova’ya, dünyaca ünlü Hortobágy bölgesine gidiyoruz. Macaristan’ın favori tatil noktası olan, Avrupa’daki en büyük tatlı su gölü olan Balaton Gölü’ne ev sahipliği yapar. Ülkenin batısı boyunca yaklaşık 80 km uzanan nehrin ortalama derinliğinin 3 metreden fazla olmaması, harika bir tatil için mükemmel koşullar sunar. Nehir, yüzme, rüzgar sörfü, yelkencilik ve su kayağı gibi çok sevilen tatil etkinlikleri sağlar, ıslanmayı tercih etmeyenler için de tenis, balık avlama ve at binme gibi fırsatlar vardır. Kış mevsiminde gölün donan yüzeyi, buz pateni, buz yelkenciliği ve buz balıkçılığı fırsatlarını sunar!

Macar mutfağı lezzetleri

Geleneksel Macar mutfağı, çok fazla et kullanır ve diğer pek çok domuz ürünlerini ve sakatatlarını içerir. Macarlar, 150 yıllık Osmanlı işgali sırasında, Türklerin domuzlar dışında her şeye el koyması nedeniyle mecburen domuz eti konusunda ustalaşmışlardır; Macar mutfağında yaygın olan baharatlar ve sebzeler arasında, paprika, sarımsak, soğan, kırmızı ya da karabiber, patates ve domates vardır.

Kutlamalar söz konusu olduğunda, her türlü ziyafet için genellikle kaz ilk seçenektir. Tabi ki lezzetli şaraplar Tokaji aszú, Bikavér (Boğa Kanı), Törley köpüklü şarabı ve aperatif Unicum da vardır. Ağız tadını bilenler, Macar gulaşı, lahana sarması, Lecsó ve dünyaca ünlü tatlı Dobos cake ya da Somlói’yi tatmaya davetlidirler.

Macaristan’da NephroCare

Dünyada Fresenius Medical Care tarafından işletilen ilk sağlık merkezinin, Macaristan’ın Sopron şehrinde hizmet vermeye başladığını ve gelişme projesi olarak inşa edilen ilk diyaliz merkezinin kuzeydeki Esztergom şehrinde olduğunu biliyor musunuz? Bugün Macaristan’da, 23 tane Fresenius Medical Care diyaliz merkezi bulunmaktadır, bunların 7’sinde PD tedavisi de uygulanmaktadır. Ayrıca 4 diyaliz merkezinin de makine ve ürün tedarikçisi  Fresenius Medical Care’dir. Merkezlerin yirmi bir tanesi en son teknoloji olan 5008 makinelerini kullanmaktadır.

Çok sayıda yabancı misafir, Budapeşte’deki dört Fresenius Medical Care merkezinde tedavi almaktadır. Ülkemize gelip, muhteşem başkentin keyfini çıkarın veya güzel manzaralı kırsal kasabalarımızı ve dinlendirici spa merkezlerimizi ziyaret edin.

İlgili Konular

Macaristan'da diyaliz merkezleri

NephroCare diyaliz merkezlerinin çalışma saatleri ve tedavi seçenekleri...