NephroCare, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu web sitesinde çerezler kullanmaktadır. Web sitesini incelemeye devam ederek, çerezleri kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Ayrıntılar için gizlilik politikamızı inceleyin.

Romanya

Romanya – doğal güzellik ve kültür diyarı

Romanya kültür ve güzellik açısından gelişmiş bir ülkedir ve hâlâ Avrupa’nın en iyi korunmuş gizlerinden biridir. Dünyaca ünlü birçok kaşife, sanatçıya ve doğa koruma alanına ev sahipliği yapan Romanya, keşfedilmeyi bekleyen bir çok hazineye sahiptir. Birlikte oraya bir seyahate çıkalım ve bu büyüleyici ülke hakkında daha fazla bilgi alalım.

Bir coğrafya dersi

Romanya, Avrupa’daki 12. büyük ülkedir ve Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti ile komşudur. Karadeniz’e yaklaşık 250 km boyunca uzanan plajların yer aldığı kıyısı da bulunmaktadır.

Karpat dağları, ülkenin üçte birini kaplar ve kayak, tırmanma ve bisiklet gibi çoğu açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapar. Avrupa’nın ikinci en büyük nehri olan efsanevi Tuna, Romanya’yı bir baştan öbür başa kat eder ve sekiz ülkelik yolculuğunu Karadeniz’de sonlandırır. Tuna Deltası, yeryüzündeki en büyük ve biyolojik çeşitlilik açısından en zengin sulak alanlardan biridir ve sahip olduğu 300’den fazla kuş türü ve çok sayıdaki gölleri ve bataklıklarındaki 45 farklı tatlı su balıklarıyla da UNESCO Dünya Mirası Sit Alanıdır. Dünyanın dört bir yanındaki doğaseverler için bir cennettir!

Küçük Paris

Bükreş’e Küçük Paris adı, muhteşem binaları ve lüks yaşamıyla meşhur bir moda şehri unvanını kazandığı 1990’lü yıllarda verilmiştir. Rumen efsanesine göre, Bükreş, kelime anlamı neşe olan Bucur adında yerli bir çoban tarafından kurulmuştur. Harika kaval çalışına ve lezzetli şarabına düşkün olan yerel halk, gelişmekte olan kasabaya onun adını vermeyi kararlaştırır. Bugün, Romanya’nın başkenti ve en büyük şehri, son derece hareketli bir metropoldür.

İlgi çekici yerler

Romanya’yı ziyaret etmek isterseniz veya ülkenin harika yerlerini bir arkadaşınıza önermek isterseniz, aşağıda bazı ilgi çekici öneriler bulabilirsiniz: Bükreş, hevesli turistler için pek çok lezzete sahiptir. En eski caddesi olan Zafer Bulvarı, 1692 yılında inşa edilmiştir ve Birinci Dünya Savaşı’ndan dönen askerlerin anısına yapılan Bükreş’e özgü Zafer Takı anıtına sahiptir. Neo-klasik kraliyet sarayı, kaldırılmış olan monarşinin eski ikametgahıydı ve şimdi Romanya Ulusal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Bükreş’ten çıkın ve Muntenia bölgesini Transilvanya’ya bağlayan etkileyici ve nefes kesici manzaraya sahip Transfagarasan otoyolunda ilerleyin. Yol boyunca, bazı çok iyi korunmuş orta çağ kasabalarını ve Bram Stoker’ın Drakula kitabında esinlendiği Bran Kalesi’ni de içeren çarpıcı kaleleri keşfedin. Büyük hayranlık uyandıran doğa için, el değmemiş kırlara, buzullara, mağaralara ve nadir flora ve fauna türlerine sahip, Avrupa’nın en büyük sıradağları olan Karpatlar’ın görkeminin keyfini çıkarmak için zaman ayırın.

Dünyaca ünlü mucitler

Romanya, yüzyıllar boyunca çoğu yönden insanoğlunun evrimini etkilemiş birçok önemli mucidin doğum yeridir. Tıp ve psikoloji profesörü Nicolae Paulescu, şeker hastalığının tedavisi için insülini keşfederken, Rumen fizikçi ve bakteriyolog Ioan Cantacuzino, anti-kolerik aşı yöntemini bulmuştur. Traian Vuia, dünya havacılığında bir öncüydü ve ilk kendinden tahrikli uçağı icat etti. Bir daha bir form ya da belge imzaladığınızda, ilk dolmakalemin yaratıcısı olan Petrache Poenaru’nun adını anımsayın.

Ünlü sanatçılar

Rumenler, tarih boyunca sanat dünyasına katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Örneğin, Constantin Brancusi 20. yüzyılın büyük heykeltıraşlarından biridir. Plastik dilinin yenilenmesine ve çağdaş heykele bakışa olağanüstü katkıda bulunmuştur. Besteci, müzisyen ve orkestra şefi George Enescu’nun, tüm zamanların en iyi Rumen müzisyeni olduğu düşünülmektedir.

İki Rumen Rapsodisini veya dünya çapında opera binalarında ve tiyatrolarda büyük başarı kazanmış etkileyici müzikal operası Oedipus’u muhtemelen duymuşsunuzdur. Absürd (Uyumsuz) Tiyatronun öncüsü ve Kel Şarkıcı ve Kral Ölüyor’u da içeren, geniş kitleler tarafından beğenilmiş birtakım oyunların yazarı Eugène Ionesco da vardır.

Romanya’da NephroCare

Romanya’da hizmet veren, çoğu önerilen tatil yerlerinin yakınında bulunan 29 Fresenius Medical Care diyaliz merkezi vardır. 1.200’den fazla uzman çalışandan oluşan sağlık ekibi, hemodiyaliz ve periton diyalizi konusunda toplam 4.400 hastaya en yüksek uluslararası kalite standartlarında tedavi sağlamaktadır.

Bizi ziyaret etmek isteyen herkesi bekleriz ve heyecan verici yerler, harika manzaralar ve çok hoş insanlar bulacağınızı garanti edebiliriz!

İlgili Konular

Romanya'da diyaliz merkezleri

NephroCare diyaliz merkezlerinin çalışma saatleri ve tedavi seçenekleri...