Damar erişimi

Damar Erişimi – Yaşamla bağlantınız

Hemodiyalize başlamadan önce bir damar erişim yoluna ihtiyacınız olacaktır. Bu erişim yolu, diyaliz sırasında kanın vücudunuzdan alınıp sonra da geri verileceği yerdir. Hemodiyaliz sırasında yeterli miktarda kanın temizlenmesi için damar erişim yolu, yüksek hacimde kan akışına imkan vermelidir.

Kronik hemodiyaliz tedavisi gören hastalar için en yaygın kalıcı erişim şekli arteriyovenöz fistüldür (AVF).

Fistül, iyi bir diyaliz yapabilmek için bir atardamar ve toplardamarın birleştirilmesi ile oluşturulur. Böylelikle toplardamar içinde daha hızlı bir kan akımı sağlanır ve damar tekrarlanan iğne girişimlerini kolaylaştıracak şekilde gelişir.

Fistülün iğne girişimi için yeterince güçlü ve büyük hale gelmesi sürecine olgunlaşma denir. Genelde bu dört ila altı hafta arasında zaman alır.

Fistülün bir alternatifi de grefttir. Greft, bir atardamar ile bir toplardamarı suni bir parça ile bağlamak suretiyle oluşturulur. Cerrahi işlem sonrasında greftin diyaliz amacıyla kullanılabilmesi için yaklaşık üç ila dört hafta gerekir.

Her iki damar erişim yolu da ameliyathanede bir doktor tarafından açılır. İyi bir damar erişimine sahip olmak yüksek kalitede hemodiyaliz tedavisinin temelidir ve dolayısıyla sağlığınıza katkısı büyüktür – bu yüzden çoğunlukla “yaşamla bağlantınız” diye anılır!

Yaşamla bağlantınıza gerekli özeni göstererek, fistülünüzün ömrünü uzatabilirsiniz. Bunu hijyen kurallarına uyarak ve erişim yerinizi düzenli kontrol ederek (örneğin, kan akışının sesini dinleyerek) yapabilirsiniz.

İlgili Konular

Diyaliz tedavisi için fistüle neden ihtiyacınız olduğunu öğrenin.

Diyaliz merkezinizi seçebilirsiniz. Tüm merkezler aynı değildir. Burada diyaliz merkezi seçmek için size yardımcı olabilecek bir kontrol listesi bulabilirsiniz.