Nakil

Böbrek nakli, tüm dünyada kronik böbrek hastalığı olan binlerce kişi için önemli bir konudur. Alıcılar için bağışlanan bir böbrek, daha özgür ve daha az diyet kısıtlamasıyla yaşama şansı için bir umuttur. Kendiniz için en iyi kararı vermeden önce yeterli bilgi, zaman ve düşünce gerektiren karmaşık bir konudur.

Böbrek nakli nedir?

Kronik böbrek hastalığı olan çoğu hasta, nakil için uygun adaylardır ama hepsi için bu geçerli değildir. Bundan dolayı, tedavi seçeneği olarak böbrek nakli hakkında bilgi almak isterseniz, ilk adım, nefroloğunuzla kişisel durumunuzu görüşmektir. Size bir öneride bulunmadan önce, birçok açıdan genel sağlığınızı ve böbrek durumunuzu değerlendirecektir.

Nefroloğunuz iyi bir aday olduğunuz sonucuna varırsa, gerekli kontrolleri ve testleri tamamlamanız gerekecektir. Ardından doktorunuz, ölmüş birinden böbrek almanız için sizi ulusal organ nakli listesine ekleyebilir veya uyumlu bir canlı bağışçı konusunda sizinle fikir alışverişinde bulunabilir.

Doku uyumu çok önemlidir

Başarılı bir nakil için, alıcı ve donör birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Bu, her iki tarafın, alıcının vücudunun bağışlanan böbreği reddetme riskini azaltacak şekilde uyumlu kan grubuna ve eşleşen dokuya sahip olması anlamına gelir. Ameliyattan önce, uyumluluğu doğrulamak için bir dizi laboratuvar testi yapılacaktır.

Böbrek alıcısı olmak

Böbrek nakli iki şekilde olabilir: yaşayan birinden veya kadavradan. Yaşayan bağışcılar ailenizden biri (ebeveynlerinizden biri ya da bir kardeş) veya arkadaş ya da eş gibi bir yakınınız olabilir.

Yaşayan bir kişiden böbrek almanın esas avantajı kazanılan zamandır. Sizinle uyumlu olan ve bağış yapmak isteyen biri mevcutsa, organ nakli işlemi hemen başlayabilir.

Böbrek bağışlamaya karar vermek dikkatli düşünmeyi ve değerlendirmeyi gerektirir. Donör, sağlıklı böbreği çıkarmak için yapılan ameliyatla ilişkili risklerin farkında olmalı ve kalan böbreğin vücut atıklarını yeterince filtrelediğinden emin olmak için ameliyat sonrası gözlem altında tutulması gerektiğini bilmelidir.

Bunun tersine, kadavradan böbrek nakli sabır gerektirir.

Adınız ulusal organ nakli bekleme listesine eklendikten sonra, uyumlu bir böbrek bağışlanana kadar ne kadar zaman geçeceği konusunda bir kural yoktur.

Kimi zaman bekleme süresi kısa olur. Ancak, ortalama bekleme süreleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine karşın, gerçekçi olunması gerekirse çoğu zaman birkaç yılı bulmaktadır.

Ameliyathanede

Bir böbrek sağlandıktan sonraki adım ameliyattır. Organlar çok hassas olduğundan, ameliyat, böbreğin bulunmasında sonra en kısa sürede yapılmalıdır. Bekleme listesindeyseniz, uygun bir böbrek geldiğinde çağırılacağınızdan, iletişim numaranızın her zaman kolayca ulaşılabilir olduğundan emin olun.

Böbrekte sorun olmadığından emin olmak için gerçekleştirilen son bir kontrolden sonra ameliyat başlayabilir. Kendi böbrekleriniz iltihaba neden olmadığı sürece, cerrahınız onları yerinde bırakmaya karar verecektir. Yeni sağlıklı böbreğiniz, karnınızın alt kısmında, kendi böbreklerinizin yanına yerleştirilip, atardamar ve toplardamarınıza bağlanır. Bu, kanın geçmeye başlamasına olanak tanır ve vücudunuz idrar üretmeye başlayabilir.

Olası komplikasyonlar

Organ nakli konusunda bilinçli bir karar vermenin önemli bir noktası potansiyel riskleri bilmektir. Böbrek nakli üç tane öncelikli sorunla ilişkilidir: yeni böbreğin vücut tarafından reddedilmesi, işlevsellik ve organ ömrü.

Organ naklinden sonra, reddetme riskini azaltan bağışıklık sistemini baskılayıcı olanlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar almanız gerekecektir. Bu riski mutlak olan en düşük düzeye indirmek için, nefroloğunuzun yazdığı tüm ilaçları almanız gereklidir. Ancak, bu ilaçlar bağışıklık sisteminizi baskıladığından, ameliyattan sonra kendinize gerçekten dikkat etmeniz önemlidir.

İşlevsellik açısından, bazı böbrekler çalışmaya hemen başlarken, bazılarının çalışması birkaç gün alabilir.  İkincisi durumunda, yeni böbreğiniz normal işlevini görene kadar diyalize girmeniz gerekebilir. Bu yaygın bir durumdur ve organ naklinin başarısı konusunda hemen endişelenmeyi gerektirecek bir neden değildir.

Son olarak, nakil böbreğin ömrü yaklaşık 10-15 yıldır. Bunun nedeni, böbrek işlevinin zaman içinde yavaş yavaş azalmasıdır. Bundan sonra, her zaman diyalize geri dönme veya canlıdan bağış ya da ulusal organ nakli listesi aracılığıyla ikinci bir böbrek bağışı bulmaya çalışma seçeneğiniz vardır.

Komplikasyonlar ortaya çıkabilir ancak bunlar konusunda hemen endişe etmemeye çalışın. Nefroloğunuz, organ nakli öncesinde, sırasında ve sonrasında size olası en iyi tedaviyi verecektir, ona her türlü özel sorularınızı sormalı ya da endişelerinizi dile getirmelisiniz.

Doğru seçimi yapmak

Organ nakli son derece kişisel bir konudur; hem zaman tanımalı hem de iyi düşünmelisiniz. Kendi durumunuz hakkında nefroloğunuzla konuşarak başlamak iyi olabilir. Her ikiniz de organ naklinin bir seçenek olduğunu kabul ederseniz, canlı bir bağışçınız yoksa organ nakli listesine yazılabilir ve beklerken kararınız konusunda daha fazla düşünebilirsiniz.

Organ naklinin artı ve eksi yönleri konusunda başkalarıyla konuşmak bir karara ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bu arada, NephroCare ekibinin eksiksiz desteğinin yanınızda olduğunu unutmayın. Her durumda, ne zaman ve nerede ihtiyacınız olursa olsun, en iyi kalitede diyaliz bakımı sağlamak için her zaman yanınızda olacağız. Hastalarımıza, organ nakliyle ilgili yardım ve önerilerde bulunmak önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Hasta öyküleri bölümünde, organ nakli olmuş ve deneyimlerini bizimle paylaşan Macar bir hastanın öyküsünü de okuyabilirsiniz.

İlgili Konular

Hemodiyaliz, hem evde hem de diyaliz merkezinde gerçekleştirilebilir.

Patient experiences

We have gathered some of our most compelling stories from patients who are dealing with chronic kidney disease.