Dr. Michael Kokinov

Dr. Michael Kokinov telefonla konuşuyor

Küçük bir Rusya eyaleti olan Mordovya Cumhuriyeti, geniş ülke topraklarının Avrupa tarafının kalbinde yer alır. Başkent Saransk’ta, kapılarını ilk kez Kasım 2009 tarihinde açan NephroCare Saransk Diyaliz Merkezi yer alır. Burası, Dr. Michael Kokinov ve meslektaşlarının, kronik böbrek yetmezliği olan 140 hastaya en üst kalitede bakım sağlamakta olduğu yerdir.

Doğal bir kariyer yolu

Bazıları, doktor olmasının onun genlerinde olduğunu söyleyebilir. Dr. Kokinov, tıp okuyarak, her zaman büyük saygı duyduğu büyükbaba ve büyükannesinin izinden gitmek istediğinin farkındaydı. Kritik anlarda insanlara yardım etmeleri ona ilham vermişti. ‘Okulu bitirdikten sonra, kariyer seçimim konusunda hiç şüphem yoktu.’ diyor Kokinov. Hem mükemmel bilgi hem de pratik beceriler gerektiren bir alanda uzmanlaşma isteğini gerçekleştirmesine olanak tanıdığından, önce yoğun bakım doktoru ve anestezi uzmanı olmak için öğrenim gördü. Ancak daha sonra Kokinov gerçek tutkusu olan Nefroloji için St. Petersburg’daki üniversiteye geri döndü.

Coşkuyla hizmet vermek

2009 yılında kapılarını ilk açtığında, Moskova’nın yaklaşık 630 km. doğusunda bulunan Saransk Diyaliz Merkezi’ndeki ekip, kronik böbrek yetmezliği olan yalnızca 50 hastayı tedavi etti. O zamandan bu yana, merkez neredeyse üç kat büyüdü ve bugün 140 hastayı tedavi etmektedir. Hem hastalar hem de merkez, işlerini seven güçlü bir ekipten yararlanıyor. Kokinov, merkezdeki çalışanların, birbirine bağlı bir ekip oluşturmak için birlikte büyümelerinden ‘ciddi anlamda gurur duyuyor.’

Dört doktor, 15 hemşire, 11 yardımcı personel, bir yönetici hemşire, bir sekreter, bir mühendis ve bir teknisyen, NephroCare Saransk Diyaliz Merkezi’nde hastalarımıza her gün büyük bir coşkuyla hizmet vermektedir.

Erken kalkan yol alır

Atasözünde denildiği gibi, erken kalkan yol alır. Dr. Kokinov da uzun süre bu mantrayla yaşadı. Normal bir günde, 42 yaşındaki Dr. Kokinov, işe gitmeden önce lokal yüzme havuzunda birkaç tur yüzmek için sabaha karşı saat 5’te güneşten önce uyanıyor. ‘Bu, vücuduma enerji yüklüyor ve tüm gün uyanık kalmama yardımcı oluyor.’ diyor Kokinov. Merkeze geldikten sonra, güncel konuları diğer doktorlar ve teknik personelle görüşüyor. Bu, hastaların her zaman mümkün olan en iyi bakım seviyesini almasını sağlamaya yardımcı oluyor.

Ardından Kokinov, günün en favori dilimine başlıyor: hastalarını vizit etmek. Nefrolog, hastalarının refahlarının ve bakımlarının en yüksek önceliği olduğunu kabul etmekten çekinmiyor. Dr. Kokinov, ancak hastalarının kontrolünden sonra, reçetelerin kontrolü ve yazışmaların denetiminden, bölgesel toplum sağlığı hizmetlerinin müdürleriyle toplantılara kadar uzanan diğer işleri için zaman buluyor.

Kaliteli bakım önemlidir

‘Şirketimizde benimsenen kalite standartları çok yüksektir.’ diyor Kokinov. ‘Hastalarımıza kapsamlı tedaviyi yalnızca bu standartları izleyerek sağlayabiliriz.’ O ve ekibi, başarılı tedavinin, doktorlarla hemşireler arasında ayrıntılı koordinasyonu gerektirdiğini biliyorlar. Bu yüzden, personel, sık yapılan eğitim seanslarına, teori ve pratik derslerine ve kurumsal çevrimiçi uzaktan eğitimlere katılıyor.

Kokinov’a göre, hastalarla bizzat konuşmak, ilgilendikleri konuları ve endişelerini öğrenmek, olumlu bir duygusal hava oluşturmak ve psikolojik destek vermek de, merkezlerindeki çok sayıdaki hastaya kaliteli bakım sağlamada önemli roller oynuyor. Yaklaşımları başarılı oluyor gibi görünüyor!

Hastalarını motive etme

Kokinov, Saransk Diyaliz Merkezi’nde 140 hastaya düzgün biçimde bakım sağlamanın, başarılı tedavinin yalnızca bir bölümü olduğunu vurguluyor.  Diğer önemli bölüm ise kronik böbrek yetmezliği ile nasıl yaşanacağı  ve yaşamdan nasıl keyif alınacağı konusunda hasta eğitiminin verilmesidir. Kokinov,  ̏tedavi için gelen hastalar farklı tıbbi bilgi düzeylerine sahip veya çoğunlukla hiçbir şey bilmiyorlarʺ diyor. İlk kez diyaliz merkezine girdiklerinde çoğunun kafası karışık oluyor ancak bizim rolümüz onlara bir misyoner gibi davranmak olmalıdır.

Kokinov, öğrenim için pratik yaklaşıma inanıyor. Hastalara işlemleri yapmanın doğru yolunu gösteriyor, tedavi seçiminde gerekli bilgileri sağlıyor, tedavinin nasıl izleneceğini açıklıyor, diyet ve hijyen konusunda öneriler veriyor ve seyahat fırsatlarını ve etkin kalmanın yollarını paylaşıyor. ‘Bu bilgiler sayesinde hastalar artık çaresiz değil. Süreklilik gerektiren bir görev olan kendi sağlıklarıyla ilgilenmek için doktorlar ve hemşirelerle ortak haline geliyorlar.’ diyor Kokinov.

Merkezin, hastalara öğrenim vermek ve motive etmeye yönelik programının bir bölümü, diyalizle ilgili çeşitli konuları kapsayan düzenli seminerlere davet etmeyi kapsıyor. Mordovya’daki diyaliz hastaları özellikle şanslı. İlgi alanlarını teşvik etmek için bölgesel destek grubu kurmuşlar ve yakın zamanda merkezde Sağlık Bakanı ile bir toplantı organize etmişler. Kokinov, ‘Hastalarımız, sorunları konusunda bakanı ve yardımcıları bizzat bilgilendirme ve sorularına yanıtlar bulma fırsatı yakaladı.’ dedi. Toplantı muhteşem bir başarıydı; tercihli tedarik ilaçlarıyla ilgili tüm kararlar hemen yerinde ele alındı. ‘Sanırım bu deneyim diğer bölgeler tarafından kullanılabilir.’

Dinlenmek için zaman bulma

Dr. Kokinov’un arkadaşları yakın zaman önce, Saransk’ın dış semtlerinde bir rock kafe açtı.  Burası yoğun geçen bir haftanın ardından Cuma akşamlarının vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Oğlu Yura ile birlikte uzun zamandır taraftarı oldukları FC Mordovia takımını iç saha maçlarında desteklemek için stadyuma gitmekten keyif alıyorlar.

Nefroloğumuz, herkes FIFA 2018 Dünya Kupası için Saransk’a gelmeli, şehrimiz çok güzeldir diyor. Ayrıca zaman bulduğunda balık avlamaktan da keyif  alıyor. Ancak sadece yazın oltayla avlanıyorum. Çünkü balık avlamak yalnızca bir süreç, sonuç değil. Eve balık getirip getirmemem önemli değil, değerli olan günün bana verdiği enerjidir diye de ekliyor.