Dr. Thomas Raphael

Ofisinde bilgisayarıyla çalışan Dr. Thomas Raphael

NephroCare Marne la Vallée’de Nefrolog, NephroCare Marne la Vallée Medikal Komite Başkanı ve NephroCare Marne la Vallée Medikal Koordinatörü Thomas Raphael bizimle öyküsünü paylaşıyor.

42 yaşındaki Thomas Raphael, 2001 yılından itibaren nefrolog olarak çalışmakta olduğu Lagny Özel Hastanesi’nin Fresenius Medical Care tarafından satın alındığı 2004 yılında NephroCare’e katıldı. Mayıs 2013 tarihinde, Dr. Raphael ve ekibi, Lagny Marne la Vallée hastanesindeki yeni yerine taşındı ve merkez, NephroCare Marne la Vallée şeklindeki yeni adını aldı.

Bir çocukluk tutkusu

Tıp her zaman Dr. Raphael’in tutkusu olmuştu. ‘Bir doktor ailesinde büyüdüm.’ diye anlatıyor. “Babam yoğun bakım profesörüydü. Tüm yaşamım boyunca onun izinden gitmek istedim. Bu yüzden, okulu bitirdikten sonra, Paris’teki Pitié Salpêtrière eğitim hastanesinin tıp fakültesinde okudum ve 1996 yılında mezun oldum. Babam daima rol modelimdi; her zaman onun bütünlük ve ahlak duygusuna ulaşmaya çalıştım.”

Dr. Raphael, mezun olmadan önce bile, hastaları uzun vadeli temelde izlemenin gerçekten yapmayı istediği şey olduğu anladığını söylüyor. “Kariyerimdeki motivasyon unsurlarından biri, güçlü bireyler olmaları için hastalara yardım etme arzum olmuştur. Bunu, uzman desteği sağlayarak, daha içinde ve etkin olmaları için diyaliz yolculuğunda onlara ve ailelerine eşlik ederek yapmaya çabaladım. Araştırma yıllarım sırasında, Lagny polikliniğinde zamanımı nefroloji konusunda uzmanlaşmak amacıyla vardiyalar almaya harcadım. Birden, nefroloji ekibinin şefkatli, profesyonel ve oldukça sorumluluk sahibi yaklaşımıyla çarpıldım. Böylece Lagny’ye döndüm ve özellikle nefrolojide hastalık önleme konusunda çalışma amacıyla Ocak 2001 tarihinde ekibe katıldım.”

On yıl sonra bugün, Dr. Raphael son derece deneyimli biri, hastanenin medikal koordinatörü ve medikal komitesinin başkanı. “NephroCare Marne la Vallée diyaliz merkezindeki temel amacımız, özellikle iç hastalıkları ve kardiyoloji olmak üzere hastanenin tüm bölümleriyle güçlü ilişkiler geliştirmektir. Hastanenin diğer bölümlerine nefroloji konsültasyonları da sağlıyoruz.”

Hastalar düşünülerek tasarlandı

Mayıs 2013 tarihinde açılan NephroCare Marne la Vallée, hoş ve sıcak bir tedavi ortamı olarak tasarlandı. Özel inşa edilen merkez, en yüksek hasta güvenliğini ve refahını sağlamayı amaçlıyor. Dr. Raphael, “Yeni enstitümüz, böbrek yetmezliğini önlemeye, kronik böbrek yetmezliği hastalarını mümkün olan en iyi yolla tedavi edip izlemeye odaklanıyor” şeklinde ekliyor. “Sonuç olarak, doktorlar ve hastane hekimleri bizi, böbrek yetmezliğinin erken belirlenmesi ve daha sonra izlenmesi konusunda tercih edilen yerel ortak olarak görüyor.”

Tipik bir gün

Dr. Raphael’in günü erken başlıyor. “Sabaha karşı 5’te kalkarım, bir kahve içerim, e-postalarıma bakarım, ardından işe doğru yola çıkarım.” diye açıklıyor. “Saat 6:30 civarında diyaliz merkezine ulaştığımda, izleyen bir ya da iki saati günün raporlarını okumaya ve konsültasyonlar için hazırlanmaya harcarım. Günün kalan kısmı, etkinliklerin bir karışımıyla geçer. Sabah ve öğleden sonra, diyalize giren hastaları ziyaret ederim, diyaliz seanslarını izlerim ve medikal personele destek veririm. Hastaların dosyalarını da gözden geçirir, reçetelerini günceller ve merkez dışında nefroloji konsültasyonu yaparım. Günlük çalışmamın en önemli bölümleri, hastalarla iletişim kurmak ve ekibimle iş birliği yapmaktır. Bu yalnızca diyalizden daha fazlasıdır; çok yönlü bakım sağlamakla ilgilidir.”

Hastalara yardımcı olmak için öncü ol

Dr. Raphael “Hasta katılımı son derece önemlidir ve çok sevdiğim bir konudur.” diye coşkuyla ekliyor. “Hastaları, sağlık sisteminin merkezinde konumlandırmak, kendi tedavilerinde etkin bir rol oynamalarını sağlamak ve daha güçlü olmalarına yardımcı olmak yaptığımız çalışmanın özüdür. Bu yaklaşımı her hastada kullanırız.” Bundan dolayı, merkezde, tüm hastaların katılım gösterdiği diyaliz öncesi hemşirelik konsültasyonları ve tıbbi eğitimden oluşan bir program uygulanmaktadır.

Kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımı desteği verilmekte ve diyetisyenler, psikologlar ve nakil öncesi danışmanları gibi diğer tıp personeliyle toplantılara ön ayak olunmaktadır.  Dr. Raphael ‘Hastalarımıza, ihtiyaçları için uygun olan öğrenim atölyeleri sunuyoruz’ diye devam ediyor. Atölyelerimiz ve eğitim seanslarımız, anestetik yamanın uygulanması, kan şekeri düzeylerinizin izlenmesi, ilaçların doğru biçimde alınması vb. konu başlıklarını kapsar. Bu programı, hastalara, katılımlarını artırmaları ve tedavilerinin kontrolünü ellerine almaları için kişiye özel temelde daha da fazla yol sağlayarak genişletmeyi planlıyoruz.”

Dr. Raphael’e göre, küçük ayrıntılar da muazzam sonuçlara yol açar. “Kronik böbrek yetmezliğine sahip olmak, hem hastalar hem de aileleri için inişli çıkışlı psikolojik, sosyal ve duygusal bir yolculuktur. Personelle hastalar arasındaki iyi iletişim en önemli noktadır. Hastalar yalnızca, iyi bilgilendirilirler ve tıbbi görevlilerine güvenirlerse kendi bakımlarında etkin bir rol oynayabilirler. Günün sonunda, hastaların ve personelin memnun ve mutlu olduklarını görmekten daha motive edici bulduğum başka bir şey yok” diyerek öyküsünü tamamlıyor.