Aktif kalmak

Bisikletleriyle birlikte yaşlı çift
Egzersiz nasıl yardımcı olur?

Düzenli egzersizin birçok yararı vardır: Yalnızca olumlu etkilere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder. Düzenli spor, işlerinizi yapmak için size daha fazla enerji verir ve yaşamınız üzerinde daha iyi kontrol hissi sağlar. Kan basıncınız için iyidir ve kalp sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Kasları güçlendirip eklemleri daha esnek hale getirdiğinden,  eğilme gibi hareketleri içeren günlük etkinlikleri daha kolay yaparsınız. Daha esnek olmak, denge duygunuzu da geliştirebilir. Tüm yapacağınız biraz zaman ayırmaktır. Herhangi bir durumda bir egzersiz planına başlamadan önce her zaman doktorunuza danışmalısınız. Hangi egzersiz türünü yapmanız veya sağlık durumunuz ve damar erişim yolunuza bağlı olarak hangi egzersiz türlerinden kaçınmanız gerektiğini sorun.

Egzersizin yararları:

  • Sindiriminizi iyileştirir
  • Enerji düzeylerinizi yükseltir
  • Daha iyi uyku sağlar
  • Kolesterol düzeylerinizi düşürür
  • Stresi azaltır
  • Kalp hastalığı riskini düşürür

Egzersiz yapmak iştahınızı da açabilir ve vücudunuzun gereksinim duyduğu enerjiyi almanıza yardımcı olabilir. Enerji konusunda Doğru Beslenme bölümümüzde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Size daima yararlıdır

Egzersiz programınızın profesyonel sporculukla veya yoğun antremanla ilgili olması gerekmiyor. Daha hafif egzersizlere yoğunlaşmanız sizin için daha iyidir.

En yararlı egzersiz tipi düzenli olarak yapmanız gereken germe-esnetme gibi dayanıklılık egzersizleridir. Dayanıklılık egzersizleri, kasları hafifçe etkin hale getirir. Yavaş, sabit bir hızla büyümelerine yardımcı olarak kemik yapınızı destekler.

Bu tür egzersizler vücut yağını azaltır, kan basıncı düşürür ve kan şekeri ile kan yağı seviyeleri üstünde yararlı etkileri vardır. Ayrıca uzun vadede bağışıklık sistemini de güçlendirir. Hangi egzersizi ne sıklıkla ve ağırlıkta yapabileceğiniz konusunda NephroCare ekibinize danışın. Aşağıda başlamanıza yardımcı olacak bazı öneriler vardır:

Jimnastik

Örneğin günde 10 dakika jimnastikle işe başlayabilirsiniz. Kol hareketleri, bel hareketleri, basit bacak kaldırma hareketleri yapabilirsiniz ya da olduğunuz yerde yavaşça koşabilirsiniz. Bu hareketler, yataktan kalkar kalkmaz kan dolaşımınızın harekete geçmesini sağlayacaktır. Koordinasyonunuzu ve hareketliliğinizi geliştirecek ve kendinizi günün geri kalan kısmında zinde hissedeceksiniz!

Bisiklete Binme

Bisiklete binme ve yürüme, istediğiniz sürece ve miktarda yapabileceğiniz etkinliklerdir. Ayrıca, başkalarıyla yapılacak en harika etkinliklerdir!

Yüzme

Yüzme ve su altı jimnastikleri, diyaliz hastaları için özellikle uygundur. Vücuttaki hemen hemen tüm kaslar güçlenir ve ayrıca eklemler ve kemikler de korunur.

Dışarı çıkma

Günlük işlerinizi, zinde kalmak için fırsat olarak kullanın: Asansör yerine merdivenleri kullanın. Mağazalara yürüyerek ya da bisikletle gidin; hem çevre hem de sizin için iyidir. Yatmadan önce kısa bir yürüyüş kafanızı boşaltır ve daha dinlendirici bir uyku sağlar.

Sıvı alımınızı kontrol edin

Egzersiz terlemenize neden olabilir ve bu, sıvı alımınızı etkileyebilir. İçtiğiniz sıvı miktarında değişiklikler yapmadan önce bu konuyu diyetisyeninizle görüşmelisiniz.

Sıvı alımı konusunda Doğru Beslenme bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İlgili Konular

Yemek tariflerimiz, diyaliz hastaları için sağlıklı yemek tarifleri sunuyor.