Dört böbreğim ve ben

Böbreklerime elveda

1993 ya da 1994 yılından beri, bir gün böbreklerimle ilgili bir sorun yaşayacağımı biliyordum. O zamanlar böbrek hastalığım çok basit bir enfeksiyondan baş gösterdi. İlk kez iş yerinde bir şeylerin kötü gittiğini fark ettim.

Prova sırasında ayaklarımın üzerinde duramıyordum. İş arkadaşım beni eve götürdü ve yalnızca biraz dinlenmem gerektiğini düşündük. Ancak bu eşimin endişelenmesini engellemedi. Polikistik böbrek hastalığı tanısı konmadan önce ultrason çeken doktoru aramakta ısrar etti. Ne olduğunu bile bilmiyordum! Doktorum beni, bunun bir kromozom bozukluğu olduğunu öğrendiğim bir nefroloğa yönlendirdi.

Hastalığın ilerleyişini izlemek için, daha sonra her altı ayda bire çıkan yıllık kontroller başladı. Öncelikle nefroloğum, 50 ya da 60 yaşıma gelene kadar muhtemelen tedaviye gereksinimimin olmayacağına dair güvence verdi. Sürekli yorgunluk beni çökertiyordu. Geriye dönüp baktığımda, böbreklerimin kanımı yeterli süzememesinden kaynaklandığını şimdi anlıyorum.

2003 yılında, böbrek nakli olabilmek için nakil bekleme listesine eklendim ve bu arada diyalize gereksinimim olduğu söylendi. “0” olan kan grubum için ortalama bağış bekleme süresinin diğerlerinden daha uzun olduğunu da öğrendim. Ameliyat konusunda endişe etmedim. Nefroloğum benimle ayrıntıları görüştüğünden beni nelerin beklediğini biliyordum ve kontrolümün dışında olan bir şey konusunda stres yapmamaya karar verdim. Böbrek bulunduğuna dair bir haberin, naklin gerçekleşeceğinin garantisi olmadığını da aklıma yazdım. Nefroloğun ameliyatı yapması için birden fazla unsur bir araya gelmeliydi.

Makineye bağlanmak

Diyaliz merkezine ilk ziyaretim tedavi için değildi. Kontrol için oradaydım ve merakla etrafa baktım. Oradan olabildiğince çabuk çıkmak istedim. “Ben neden buradayım?” diye düşündüm. “Ciddi olamazlar!”. Ancak diyalizin beni beklediğini ve beni hayatta tutacağını biliyordum. Diyalizdeyken, yaşadığım hayata odaklanmaya ve keyif aldığım şeyleri yapmaya çalıştım. Haftasonları, ilaçlarımı almam, akıllıca yemem ve içtiklerimi izlemem gerekse de daha özgürdüm.

Tekrar ameliyat

İkinci böbrek bağışı için de beklenmedik bir anda arandım. Ancak bu kez neyin beklediğini biliyordum. Doktorumla iyi bir ilişkinin olmasının ne kadar önemli olduğunu fark ettim. O ne istediğimi anladı, ben de bunun için onun söylediklerine uydum ve bu onun da işini kolaylaştırdı. Elbette biraz şansın da rolü vardı. Ameliyat için sağlıklı olmanız gerekir; nezle, grip ya da diğer virüsler olmamalıdır. İkinci böbrek bulunduğunda hasta olmadığım için şanslıydım.

Kısmen ilaçlar ve cerrahi teknolojilerdeki gelişmelerden dolayı ikinci ameliyat daha kolaydı ve müdahalenin daha sorunsuz olduğunu gördüm. Ne beklemek gerektiğini bilmek, psikolojik açıdan da işleri kolaylaştırdı. Ameliyattan beri neredeyse üç yıl oldu ve her altı ayda bir kontrole geliyorum.

Önce bulunan böbrek sonra ameliyat

Bütün bunlara rağmen, eşim benim için, gardırobumda sakladığım bir hastane çantası hazırladı. Böylece, böbrek bulunur bulunmaz gitmeye hazırdım. Öncesinde diyalize başlamama rağmen gerçekten de böyle oldu. Telefondaki koordinatör “Günaydın András Both”, ‘size uygun bir böbrek bulduk’ dedi. Yaşam yine öngörülemezdi! Kliniğe gitmek için bir saatim vardı. O anda panik yapmaya başladım.

Aniden, beynim yıldırım hızında çalışmaya başladı. Kiminle konuşmalıyım? Ne hazırlamam gerekiyordu? Oraya hızla gitmem gerekiyordu ama nakil olup olamayacağımı bilmiyordum. Bir böbrek bulunduğunda birkaç hasta aranır ve bir dizi testler gereklidir. Hastanede, en uygun alıcıyı bulmak için kan örnekleri aldılar ve yaklaşık bir saat sonra böbreğin benim olduğunu öğrendim.

Ameliyatı gerçekten hatırlamıyorum. Tek bildiğim, uyandıktan sonra her yerimin ağrıdığıydı. O zamanlar eski bir ameliyat tekniğiydi ve farklı bir anestezi türüydü. Doktorlar ve hemşirelerle birlikte, böbreğin çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol ettik; başlamıştı! Şimdi, vücudumun yeni böbreğimi kabul ettiğinden emin olmak için üç veya dört gün daha beklemem gerekiyordu. Zamanı geldiğinde çantalarımı toplayıp eve döndüm.

Ameliyattan sonra

Üç ay sonra işler kötüye gitmeye başladı. Nefroloğum bir dizi test gerçekleştirdi ve böbreğin yakınındaki dar bir atardamarı genişletmek için bir stent taktı. En sonunda bağışlanan böbrek iflas etti ama hâlâ vücudumdaydı!

Aile yaşamı – dürüstlük önemlidir

Çoğu insan, ailemin kişisel yolculuğumun üstesinden nasıl geldiğini sordu. Dürüstlüğün büyük bir savunucusu olduğumdan, en başından beri çocuklarım dahil herkesle açıkça konuştum. Diyaliz sırasında ara sıra beni ziyaret etmeleri, yaşantımın bu parçasına göz atma şansını verdi. Bağışlanan böbreğimin çalışmadığını öğrendiğimde, durumun yaşantımızı bozmasına izin vermedik. Daha iyi planlama gerektirse bile, yine de gezilere çıktık ve seyahat ettik.

Organ nakli yapılan kişi daha sağlıklı yaşar mı?

Organ naklinden beri, sağlık konusunda daha bilinçli hale geldim. İmmünsüpresif ilaçlardan dolayı bağışıklık sistemi daha zayıf olduğundan, kendime dikkat etmem gerekli. Yazılan ilaçlarımı alıyorum ve doktorumla her şeyi konuşuyorum. Seyahat ettiğimde, tüm ilaçlarımdan doğru miktarda aldığımı iki kez kontrol ediyorum. Durumun bu boyutu dışında herkesle aynı hayatı yaşıyorum. Yalnızca biraz daha fazla dikkatle ve bilinçle.