Doğru Beslenme Alışkanlığı #5

Doktorunuz önermeden vitamin kullanmayın

Hepimizin vitaminlere gereksinimi vardır. Onlarsız yaşayamayız. Vücudumuzda enerji sağlama, büyüme ve iyileşme gibi işlevler için gereklidirler. Çoğu vitamin vücut tarafından yeterli miktarda üretilemediğinden, besinlerden ya da doktor tarafından reçetelenen takviyeler aracılığıyla alınır. Ancak potasyum ve fosforda olduğu gibi, vitamin içeren ilaçların tüketiminde de dikkatli olmanız gereklidir.

Vitaminlerle ilgili dikkat etmem gereken en önemli şey nedir?

Vitaminleri genellikle yediğimiz meyve ve sebzelerden alırız. Ancak özellikle meyveler, vitaminlerin yanısıra yüksek oranda fosfor, potasyum ve şeker de içerebildiklerinden çok dikkatli tüketilmeleri gereklidir. Bazen dengeli beslenmediğinizde veya diyalize bağlı olarak vitamin takviyesi almanız gereken durumlar olabilir. Bu durumda zaten doktorunuz size gereken vitaminleri reçeteleyecektir. Doktorunuzun önermediği hiçbir vitamini almamamız çok önemlidir.

 

Eczane ya da marketlerde satılan vitamin takviyelerini alıp kullanabilir miyim?

İki çok önemli nedenden dolayı bunu yapmamalısınız: Öncelikle, ne kadar vitamin alımına gereksiniminiz olduğunu yalnızca bir uzman belirleyebilir. İkincisi, tüm vitaminlerin takviyesi gerekmez. A vitamini gibi bazılarının dikkatli alınması bile gereklidir. Özellikle multivitaminlerden ve yüksek oranda C vitamini içeren takviyelerden uzak durmalısınız.

Benim için en önemli olan vitaminler hangileridir?

Genel olarak, B1, B2, B3, B5, B6, B9 (folik asit), B12, biotin (H vitamini) ve düşük dozda C vitamini gibi suda çözülebilir tüm vitaminler gereklidir. Bazı insanlar “yüksek dozlarda” C vitamininin sağlık için yararlı olduğunu iddia etse de, diyaliz hastaları ne pahasına olursa olsun fazla C vitamini alımından kesinlikle kaçınmalıdır. C vitamini kemikler ve eklemlerde birikip, ağrılara neden olabilen “oksalat” adı verilen bir maddeye dönüşür.

Kaçınmam gereken vitaminler var mıdır?

Bir diğer vitamin grubu yağda çözülebilenlerdir ve bunlar vücutta birikirler. Bu yüzden bu vitaminler (A, D, E ve K) yalnızca doktorunuzun gerekli olduğunu düşünmesi durumunda desteklenmelidir. Reçetesiz vitamin takviyelerinden neden kaçınmanız gerektiğinin bir diğer nedeni de budur.

Unutmayın

  • tüm vitaminler takviye gerektirmez
  • genel inanışın aksine, fazla C vitamini zararlıdır
  • reçetesiz vitamin takviyelerinden uzak durun
  • vitamin ihtiyacınızı kendiniz değil doktorunuz belirlesin ve gerekirse doktorunuz vitamin takviyesi reçetelesin
İlgili Konular

Yemek tariflerimiz, diyaliz hastaları için sağlıklı yemek tarifleri sunuyor.

Mükemmel bir sporcununki gibi bir egzersiz programınızın olması gerekmiyor. Daha hafif egzersizlere yoğunlaşmanız gerekiyor.